serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Dramat Mikołaja Reja zaadaptowany przez Kazimierza Dejmka. Spektakl z 2005 roku został zrealizowany przez Piotra...

WIĘCEJ
Dramat Mikołaja Reja zaadaptowany przez Kazimierza Dejmka. Spektakl z 2005 roku został zrealizowany przez Piotra Tomaszuka w związku z Rokiem Rejowskim – 500. rocznicą urodzin pisarza.
Historia biblijnego Józefa (w tej roli Maciej Stuhr), niewinnego młodzieńca narażanego na prześladowanie i cierpienie z powodu swej cnoty, wzbogacona przez Kazimierza Dejmka o inne teksty staropolskie, dzięki czemu poemat dramatyczny Reja zyskuje ogólniejszy wymiar i znaczenie. Wprowadzone intermedia inkrustują moralitet elementami satyry politycznej i obyczajowej, które do dziś brzmią niezwykle aktualnie i przenikliwie, zmuszają do refleksji nad wiecznymi przywarami Polaków.
„Żywot Józefa” w adaptacji i reżyserii Kazimierza Dejmka wszedł do historii polskiego teatru, w telewizyjnej realizacji Piotr Tomaszuk podjął próbę nowej, osobistej interpretacji tego tekstu, zdając sobie sprawę z wyzwania, jakie przed nim stoi. Widowisko o dużym rozmachu inscenizacyjnym, ze znakomitą obsadą (m.in. Anna Dymna, Stanisława Celińska, Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr, Jan Peszek, Jerzy Łapiński, Władysław Kowalski, Jacek Braciak, Cezary Kosiński) i specjalnie do niego napisaną muzyką.

Autor: Mikołaj Rej

Adaptacja: Kazimierz Dejmek

Reżyseria i scenariusz: Piotr Tomaszuk

Scenografia i kostiumy: Ewa i Andrzej Przybyłowie

Zdjęcia: Jarosław Szoda

Muzyka: Piotr Nazaruk

Czas trwania: 91 min.

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy