serwisy tvp

Filmy dokumentalne/polityka

Opowieść o peerelowskiej służbie bezpieczeństwa i milicji. Funkcjonariusze tych służb byli wszędzie, starając się pozostać...

WIĘCEJ
Opowieść o peerelowskiej służbie bezpieczeństwa i milicji. Funkcjonariusze tych służb byli wszędzie, starając się pozostać niewidzialnymi. Filmowali z ukrycia w restauracjach, ulicy, sklepach. Na jednym z osiedli domków jednorodzinnych zarejestrowali nielegalną rozlewnię paliwa. Innym razem uchwycili nieudane wodowanie statku MIR lub Fidela Castro grającego w koszykówkę z krakowską drużyną. Nagrali spotkanie kochanków w hotelu oraz spotkanie redakcyjne w polskiej telewizji, gdzie dziennikarze rozmawiali o propagandzie.

Czasami oficerowie rejestrowali przesłuchania, podczas których szantażując łamali przesłuchiwanego i zmuszali do współpracy. Kiedy indziej próbowali wyciągnąć szczegółowe informacje o jej codziennych wydatkach, włączając rodzaj mięsa i ilość masła. Podsłuchiwali rozmowy telefoniczne mężczyzny z kolegą w Oslo, u którego zamówił maść hemoroidy, której w kraju nie było można kupić. Filmowali zamieszki, podczas których ludzie rzucali w nich koszami na śmiecie. Nagrali też własne, dramatyczne rozmowy podczas oblężenia komisariatu milicji, który strajkujący podpalili. Uwięzieni prosili o pomoc, które nie mogła nadejść.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2018

Reżyseria: Tomasz Wolski

Czas trwania: 53 min.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy