serwisy tvp

Filmy dokumentalne/polityka

„Zwyczajny kraj” (2020)

Filmowa opowieść Tomasza Wolskiego o peerelowskiej Służbie Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej....

WIĘCEJ
„Zwyczajny kraj” (2020)

Filmowa opowieść Tomasza Wolskiego o peerelowskiej Służbie Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Funkcjonariusze tych służb byli wszędzie, starając się pozostać niewidzialnymi. Filmowali z ukrycia w restauracjach, na ulicach, a nawet w pokojach hotelowych.

Opis filmu:
SB i MO starały się obserwować wszystkich i wszystko. Na jednym z osiedli domków jednorodzinnych zarejestrowali nielegalną rozlewnię paliwa. Innym razem uchwycili nieudane wodowanie statku MIR lub Fidela Castro grającego w koszykówkę z krakowską drużyną. Nagrali spotkanie kochanków w hotelu oraz spotkanie redakcyjne w polskiej telewizji, gdzie dziennikarze rozmawiali o propagandzie.

Czasami oficerowie rejestrowali przesłuchania, podczas których, szantażując, łamali przesłuchiwanego i zmuszali do współpracy. Kiedy indziej próbowali wyciągnąć szczegółowe informacje o jego codziennych wydatkach, włączając rodzaj mięsa i ilość masła. Podsłuchiwali rozmowy telefoniczne mężczyzny z kolegą w Oslo, u którego zamówił maść na hemoroidy, której w kraju nie było można kupić. Filmowali zamieszki, podczas których ludzie rzucali w nich koszami na śmieci. Nagrali też własne, dramatyczne rozmowy podczas oblężenia komisariatu milicji, który podpalili strajkujący. Uwięzieni prosili o pomoc, która nie mogła nadejść.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Zwyczajny kraj” jest Tomasz Wolski, znany z takich dokumentów jak „Szczęściarze”, „Lekarze” i „Złota rybka”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę 17 kwietnia 2020 roku podczas Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Visions du Réel” w Nyon.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu dokumentalnego „Zwyczajny kraj” jest reżyser i scenarzysta Tomasz Wolski.

Czas trwania filmu
Film „Zwyczajny kraj” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Zwyczajny kraj”?
Cały film „Zwyczajny kraj” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy