serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

„Żołnierz Rzeczypospolitej” (2020)

Film dokumentalny o Edwardzie Bzymku-Strzałkowskim. To wybitna postać podziemia niepodległościowego, intelektualista,...

WIĘCEJ
„Żołnierz Rzeczypospolitej” (2020)

Film dokumentalny o Edwardzie Bzymku-Strzałkowskim. To wybitna postać podziemia niepodległościowego, intelektualista, oficer kampanii wrześniowej, dowódca wywiadu i kontrwywiadu AK południowych okręgów Generalnego Gubernatorstwa, szef Brygad Wywiadowczych.

Opis filmu
Po zakończeniu działań wojennych Brygady Wywiadowcze wchodzą w skład organizacji Wolność i Niezawisłość, zaś Edward Bzymek-Strzałkowski staje się członkiem jej II Zarządu. Dwa dni po aresztowaniu w 1946 r., Edward podejmuje desperacki krok i aby chronić swoich współtowarzyszy wyskakuje z II piętra kamienicy w krakowskiej siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy Placu Inwalidów. Przeżywa, lecz w ciężkim stanie, nieprzytomny, zostaje przetransportowany do szpitala więziennego na Montelupich. Gdy tylko odzyskuje przytomność, rozpoczyna się bestialskie, trwające wiele miesięcy śledztwo, w wyniku którego Bzymek zostaje skazany na karę śmierci w tzw. procesie krakowskim, zamienioną ostatecznie na wieloletnie więzienie. Do końca życia jest inwigilowany. W 1992 roku zostaje zrehabilitowany, zaś władze Krakowa nazywają jego imieniem jedną z ulic miasta. W 2011 roku odznaczony zostaje pośmiertnie przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reżyseria
Film dokumentalny „Żołnierz Rzeczypospolitej” wyreżyserowali Wojciech Niebelski i Marek Wrona.

Scenariusz
Autorem scenariusza do filmu „Żołnierz Rzeczypospolitej” jest Zdzisław Bzymek.

Data premiery i kraj produkcji
Film dokumentalny „Żołnierz Rzeczypospolitej” został wyprodukowany przez Fundację Kultury im. Stefana Kudelskiego. Premiera odbyła się w 2020 roku.

Zdjęcia
Autorami zdjęć do dokumentu „Żołnierz Rzeczypospolitej” są Dominik Niewadzi i Mateusz Śliwa.

Czas trwania filmu
Dokument „Żołnierz Rzeczypospolitej” trwa 51 minut.

Gdzie obejrzeć film „Żołnierz Rzeczypospolitej”?
Cały film „Żołnierz Rzeczypospolitej” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy