serwisy tvp

Oglądaj do 07.02.2022 r.

Filmy dokumentalne/historia

„Zmiana” (2015)

Film Siergieja Łoźnicy ukazujący reakcje mieszkańców Leningradu na wieść o odbywającym się...

WIĘCEJ
„Zmiana” (2015)

Film Siergieja Łoźnicy ukazujący reakcje mieszkańców Leningradu na wieść o odbywającym się w Moskwie zamachu stanu twardogłowego pułkownika Janajewa.

Opis filmu:
Film, podobnie jak pamiętna „Blokada”, jest w całości oparty na materiałach archiwalnych, w które reżyser tchnął nowe życie. Łoźnica tworzy poruszający portret zbiorowości, która po 73 latach niewoli miała odwagę stanąć i zaprotestować przeciwko powrotowi do władzy komunistów. Potrafi spojrzeć na wydarzenia sprzed ćwierć wieku z dystansem. Podniosły nastrój barykad przełamuje wywiadem z popem, który twierdzi, że do wrogów można strzelać, byle bez nienawiści.

„Zmiana” jest jak haust świeżego powietrza. Pokazuje, że jeszcze niedawno byli w Rosji ludzie, którzy ryzykowali życiem w obronie demokracji i praw człowieka. Wśród setek tysięcy demonstrantów powiewają nawet flagi anarchistów, którzy zdecydowali się poprzeć reformatorski rząd. Czy dziś podobny zryw byłby możliwy? Odpowiedź kryje się w jednym z ujęć, na którym wśród oklaskiwanych przez demonstrantów oficjeli sprawne oko wyławia młodziutkiego Władimira Putina.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Zmiana” jest Siergiej Łoźnica, znany z takich produkcji jak „We mgle”, „Donbas” oraz „Szczęście ty moje”.

Data premiery, kraj produkcji
Belgijsko-holenderski film dokumentalny „Zmiana” miał swoją premierę 2 września 2015 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Tytuł oryginalny
„The Event”

Czas trwania filmu
Film „Zmiana” trwa 75 minut.

Nagrody i nominacje
Film „Zmiana” był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Gdzie obejrzeć film „Zmiana”?
Cały film „Zmiana” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy