serwisy tvp

filmy fabularne/dramaty

Złota klatka (2013)

Obsypany nagrodami meksykański dramat przedstawiający historię nastoletnich imigrantów, którzy próbują przedostać...

WIĘCEJ
Złota klatka (2013)

Obsypany nagrodami meksykański dramat przedstawiający historię nastoletnich imigrantów, którzy próbują przedostać się do Los Angeles. Film Złota klatka wyreżyserował Diego Quemada-Díez.

Opis filmu:
Nastolatka z Gwatemalii rusza wraz ze swoimi przyjaciółmi w niebezpieczną podróż do Los Angeles, miasta aniołów. Liczą na to, że w najludniejszym mieście Kalifornii uda im się spełnić dziecięce marzenia. W czasie podróży dochodzi do sprzeczek, powstania waśni, ale i miłości. Bandyci i skorumpowani policjanci nieświadomie uczą nastolatków, czym jest prawdziwa przyjaźń, honor i lojalność.

Obsada:
W rolach głównych występują:
Brandon López jako Juan
Rodolfo Domínguez („Zhai”) jako Chauk
Karen Martínez jako Sara
Carlos Chajon jako Samuel

Kto jeszcze zagrał w filmie „Złota klatka”?:
Héctor Tahuite jako Gregorio
Ricardo Esquerra jako Vitamina
Luis Alberti jako Mężczyzna z maczetą
César Bañuelos jako Szef porywaczy
Gilberto Barraza jako Kojot
Juan Carlos Medellin jako Policjant
Salvador Ramírez Jiménez jako Policjant
José Concepción Macías jako Jacinto
Ramón Medína

Reżyseria:
Reżyserem obrazu „Złota klatka” jest Diego Quemada-Diez, meksykanin hiszpańskiego pochodzenia, dla którego był to debiut w filmach pełnometrażowych. Filmowiec jest laureatem ponad 35 nagród, w tym m.in. Premio Ariel, Golden Gateway, Golden Camera, Gold Hugo, Golden Gryphon, Havana Star.

Scenariusz:
Autorami scenariusza do „Złotej klatki” są reżyser Diego Quemada-Diez, Lucia Carreras („Nos vemos papa”, „Rok przestępny”) oraz Gibrán Portela („Zielona granica”, „Diablero”, „Nieoswojeni”).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Złota klatka” jest produkcją międzynarodową (Meksyk, Hiszpania, Gwatemala). Premiera obrazu miała miejsce 22 maja 2013 roku na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Zdjęcia:
Autorką zdjęć do filmu „Złota klatka” jest María Secco, dwukrotna laureatka Premio Ariel. Kobieta pracowała na planach takich obrazów jak „Opóźnienie”, „Restos de viento”, „Aurora”, „La Libertad del Diablo”.

Tytuł oryginalny:
„La jaula de oro”.

Tytuł angielski:
„The Golden Dream”.

Czas trwania:
Film „Złota klatka” trwa 110 minut.

Nagrody i nominacje:
Film Diego Quemada-Dieza „Złota klatka” został obsypany nagrodami na festiwalach filmowych. Łącznie zdobył 37 statuetek oraz 21 nominacji. Podczas gali Ariel w Meksyku został wybrany najlepszą produkcją filmową, ponadto zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz, muzykę, zdjęcia i montaż. Brandon López sięgnął po statuetkę dla najlepszego aktora, a Rodolfo Domínguez za najlepszego aktora drugoplanowego.

Gdzie obejrzeć film „Złota klatka”?
Cały film „Złota klatka” online oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy