serwisy tvp

Ziemia przemówiła

Filmy dokumentalne/historia

We wrześniu bieżącego roku mija 70. rocznica jednej z największych zbrodni komunistycznych na Żołnierzach Wyklętych....

WIĘCEJ
We wrześniu bieżącego roku mija 70. rocznica jednej z największych zbrodni komunistycznych na Żołnierzach Wyklętych. Na Opolszczyźnie rozegrał się tragiczny finał przeprowadzonej przez UB prowokacji pod kryptonimem Lawina. Podstępnie zamordowano około 200 żołnierzy NSZ, a ich ciała zasypano ziemią. Ziemią, przez 70 lat ukrywała ślady zbrodni. Wreszcie udało się wydobyć z niej dowody makabrycznej akcji bezpieki. Po kilku latach poszukiwań i śledztwa IPN - u w okolicach Starego Grodkowa na Opolszczyźnie odnaleziono szczątki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału kpt. Henryka Flame PS. Bartek. Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka poszukiwał śladów tej zbrodni UB w trzech miejscach: w Barucie, w okolicy Łambinowic i na terenie starego niemieckiego lotniska pod Starym Grodkowem.
We wrześniu 1946 roku żołnierze z oddziału Bartka byli przekonani, że trwa akcja ich ewakuacji na zachód. W rzeczywistości była to operacja Urzędu Bezpieczeństwa, który wprowadził w ich szeregi swoich agentów. Oddział został podzielony na trzy transporty, które jechały z Podbeskidzia (Bartek był nazywany Królem Podbeskidzia) rzekomo na zachód. Zatrzymały się na Opolszczyźnie. Żołnierze dostali kolację, zostali poczęstowani zatrutym alkoholem. O świcie zaczęła się likwidacja. Niektórych rozstrzelano, później wysadzano w powietrze w budynkach, w których spali. Do niedawna były to tylko przypuszczenia. Teraz ślady odkryte przez zespół prof. Szwagrzyka potwierdzają te podejrzenia.

W rocznicę tej tragedii, która rozegrała się na opolskiej ziemi chcemy przypomnieć tę historię. Pokazać dosłowne wydobywanie tajemnicy spod ziemi, przypomnieć prace poszukiwawcze i śledztwo, które trwało kilka lat. Opowiedzieć o zbrodniczym planie makabrycznej Operacji Lawina. Ale przede wszystkim przypomnieć pomordowanych żołnierzy NSZ i samego kpt. Henryka Flame - legendy Podbeskidzia. Udokumentować walkę, postawę i motywację ludzi, którzy spoczęli w opolskiej ziemi. Chcemy także pokazać rodziny i bliskich partyzantów spod Baraniej Góry oraz ludzi, którzy kultywują pamięć o Żołnierzach Wyklętych z oddziału Bartka.

Wideo