serwisy tvp

filmy fabularne/biograficzne

Biograficzna opowieść o księdzu Janie Ziei, który był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników. Reżyser filmu, Robert...

WIĘCEJ
Biograficzna opowieść o księdzu Janie Ziei, który był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników. Reżyser filmu, Robert Gliński („Cześć Tereska”), przenosi nas do lat siedemdziesiątych. Major SB, w tej roli Zbigniew Zamachowski, zamierza nakłonić do współpracy księdza Zieję (Andrzej Seweryn). Chce wykorzystać duchownego do skompromitowania opozycji. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego – od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych.
Film Roberta Glińskiego zdobył Złotą Żabę w konkursie filmów polskich na Festiwalu Energa Camerimage. W uzasadnieniu jury napisano: „Emocjonalna siła tego filmu rozbrzmiewa długo po napisach końcowych. Eleganckie wykorzystanie retrospekcji nadaje głęboko wciągający kontekst podróży głównego bohatera przez horror II wojny światowej i ponury relatywizm lat 70. w Polsce. Ujawnia się człowiek pryncypalny i odważny, który bez względu na to, jakie wyzwania się przed nim stawia nigdy się nie zatraca”.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2020

Reżyseria: Robert Gliński

Obsada:
Andrzej Seweryn – ks. Jan Zieja
Mateusz Więcławek – młody ks. Jan Zieja
Zbigniew Zamachowski – Grosicki, oficer SB
Jakub Wieczorek – Jacek Kuroń

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy