serwisy tvp

Filmy dokumentalne/sztuka

Jeden z najwybitniejszych powojennych polskich aktorów. Reżyser, pedagog, ale przede wszystkim aktor, którego dorobkiem można...

WIĘCEJ
Jeden z najwybitniejszych powojennych polskich aktorów. Reżyser, pedagog, ale przede wszystkim aktor, którego dorobkiem można obdarzyć przynajmniej kilku artystów. Niezliczone role teatralne, m.in. 170 ról w Teatrze Telewizji i ponad 70 w filmach. Był dyrektorem Teatru Dramatycznego, wykładowcą w warszawskiej szkole teatralnej i dziekanem Wydziału Reżyserii. Laureat najważniejszych polskich nagród filmowych, Orłów i Złotych Lwów.

Zbigniew Zapasiewicz często kojarzony był z licznych kreacji u Krzysztofa Zanussiego. Role stworzone w obrazach tego reżysera przydały mu etykietkę „aktora-intelektualisty”, której nie znosił. „A ja jestem przecież aktorem komediowym!” – oponuje. W dokumencie Krystyny Piasecznej aktor poświęca sporo uwagi rozważaniom o sztuce aktorskiej, przemianach zachodzących w rzemiośle scenicznym, roli i pozycji zawodu. A także kosztom jego uprawiania. Dla aktorstwa sam zrezygnował z wielu rzeczy, wiele innych zaniedbał. Nie narzeka, ale odczuwa czasem lekki żal. Gdyby nie przypadek, jego życie mogłoby potoczyć się zupełnie inaczej.

W filmie wykorzystano archiwalne fragmenty przedstawień i filmów ze zbiorów TVP i WFDiF.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 1999

Czas trwania: 50 minut

Reżyseria: Krystyna Piaseczna

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy