Filmy dokumentalne/polityka

„Zanim będzie za późno” (2016)

Tematem filmu jest polityka wschodnia realizowana przez Prezydenta...

WIĘCEJ
„Zanim będzie za późno” (2016)

Tematem filmu jest polityka wschodnia realizowana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w latach 2005-2010. W oparciu o materiały archiwalne oraz wypowiedzi Prezydenta autorzy prezentują ówczesną strategię polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej. W formie filmowej zostaje przedstawiona prezydencka koncepcja sojuszu politycznego, opartego na wspólnocie realnych interesów państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jego fundamentem miała być współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Opis filmu:
Osnową narracji filmowej są wypowiedzi przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej, którzy współpracowali z prezydentem Lechem Kaczyńskim, zarejestrowane podczas konferencji „Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia”, która odbyła się 21 grudnia 2015 roku w Pałacu Prezydenckim.

W filmie Lecha Kaczyńskiego wspomina pięciu byłych prezydentów: prezydent Republiki Estońskiej, Toomas Hendrik Ilves, prezydent Republiki Litewskiej, Valdas Adamkus, prezydent Republiki Czeskiej, Vaclav Klaus, prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili, prezydent Rumunii, Traian Bsescu.

Film przypomina zdarzenia z najnowszej historii, które wywoływały dyskusje i kontrowersje wokół polityki realizowanej przez prezydenta Kaczyńskiego. Przywołuje także jego opinie dotyczące np. imperialnej polityki Rosji, które z dzisiejszej perspektywy okazały się bardzo realistyczne.

Reżyseria:
Autorami filmu „Zanim będzie za późno” są Krzysztof Nowak i Jarosław Rybicki.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Zanim będzie za późno” wyprodukowano w 2016 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Zanim będzie za późno” trwa 53 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Zanim będzie za późno”?
Cały film „Zanim będzie za późno” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo