serwisy tvp

Filmy dokumentalne/polityka

Tematem filmu w reżyserii Krzysztofa Nowaka i Jarosława Rybickiego jest polityka wschodnia realizowana przez Prezydenta...

WIĘCEJ
Tematem filmu w reżyserii Krzysztofa Nowaka i Jarosława Rybickiego jest polityka wschodnia realizowana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w latach 2005 - 2010. W oparciu o materiały archiwalne oraz wypowiedzi Prezydenta autorzy prezentują ówczesną strategię polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej. W formie filmowej zostaje przedstawiona prezydencka koncepcja sojuszu politycznego, opartego na wspólnocie realnych interesów państw Europy Środkowo - Wschodniej. Jego fundamentem miała być współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Osnową narracji filmowej są wypowiedzi przywódców państw Europy Środkowo - Wschodniej, którzy współpracowali z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, zarejestrowane podczas konferencji pt. Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia, która odbyła się 21 grudnia 2015 r. w Pałacu Prezydenckim. W filmie Lecha Kaczyńskiego wspomina pięciu prezydentów: Prezydent Republiki Estońskiej, Toomas Hendrik Ilves, były Prezydent Republiki Litewskiej, Valdas Adamkus, były Prezydent Republiki Czeskiej, Vclav Klaus, były Prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili, były Prezydent Rumunii, Traian Bsescu. Film przypomina zdarzenia z najnowszej historii, które wywoływały dyskusje i kontrowersje wokół polityki realizowanej przez prezydenta Kaczyńskiego. Przywołuje także jego opinie dotyczące np. imperialnej polityki Rosji, które z dzisiejszej perspektywy okazały się bardzo realistyczne.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy