teatr telewizji/klasyka polska

Jeden z najwybitniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.


Opowieść o obłudzie i mieszczańskim zakłamaniu,...

WIĘCEJ
Jeden z najwybitniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.


Opowieść o obłudzie i mieszczańskim zakłamaniu, a zarazem wnikliwy portret kobiecej duszy. Ta tragifarsa dzieje się w domu Bartnickich. Helena i Jan stanowią na pozór dobrane małżeństwo. Jan jest ślepo zakochany w żonie, która nieustannie go zdradza, zachowując przy tym obraz wzorowej matki i żony. Kiedy prawda wychodzi na jaw, konsekwencje są zaskakujące.

Żabusia reprezentuje typ kobiet, tzw. słodkich idiotek, które według Zapolskiej pojawiły się jako symptom moralnego rozkładu. Pewna farsowość i przejaskrawione efekty służą autorce do skompromitowania nie tylko tytułowej bohaterki, ale także jej środowiska ludzi należących do znienawidzonej przez Zapolską menażerii ludzkiej, niedojrzałych i niezdolnych do podjęcia odpowiedzialności za swoje życie. Współcześnie, kiedy prywatność jest świadomie odzierana z intymności, a wielu ludzi wybiera życie na pokaz, dramat Zapolskiej napisany w 1897 roku brzmi niezwykle aktualnie.


Autor: Gabriela Zapolska

Reżyseria i scenariusz: Anna Wieczur-Bluszcz

Zdjęcia: Witold Płóciennik

Scenografia: Ewa Gdowiok

Kostiumy: Katarzyna AdamczykObsada: Kamila Baar-Kochańska, Arkadiusz Janiczek, Małgorzata Kocik, Sławomir Orzechowski, Katarzyna Gniewkowska, Mateusz Damięcki, Małgorzata Klara, Dominika Majewska

Wideo