serwisy tvp

Filmy dokumentalne/religia i wiara

„Z pokojem i dobrem” (2001)

Dokument w reżyserii Aleksandry Mączki ukazuje działalność polskich franciszkanów...

WIĘCEJ
„Z pokojem i dobrem” (2001)

Dokument w reżyserii Aleksandry Mączki ukazuje działalność polskich franciszkanów w peruwiańskim miasteczku Pariacoto, w którym męczeńską śmierć poniosło w 1991 roku dwóch polskich zakonników: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek.

Opis filmu:
Pariacoto to piękne miasteczko położone u stóp Andów. W 1989 roku polscy franciszkanie – Zbigniew Strzałkowski, Michał Tomaszek i Radosław Wysoczański – założyli tam misję i rozpoczęli działalność ewangelizacyjną.

Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku w Peru funkcjonowała organizacja terrorystyczna Świetlisty Szlak postulująca wszczęcie rewolucji komunistycznej. Wskutek jej działań życie straciły tysiące Peruwiańczyków. Na celowniku Świetlistego Szlaku jako jeden z kluczowych wrogów znajdował się Kościół katolicki.

9 sierpnia 1991 roku grupa terrorystów z tej organizacji przybyła do Pariacoto. Po wieczornej Mszy zbrodniarze weszli do klasztoru, związali oo. Strzałkowskiego i Tomaszka, a następnie wywieźli z terenu misji. Po drodze terroryści podpalili jeszcze drewniany most, który łączył osadę z cywilizacją, po czym udali się do miejsca zwanego Pueblo Viecho. Tam strzałami w tył głowy zabili misjonarzy.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i twórcą scenariusza filmu „Z pokojem i dobrem” jest Aleksandra Mączka.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Z pokojem i dobrem” miał premierę w 2001 roku.

Czas trwania filmu
„Z pokojem i dobrem” trwa 25 minut.

Gdzie obejrzeć film „Z pokojem i dobrem”?
Cały film „Z pokojem i dobrem” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy