filmy fabularne/biograficzne

„Yuli” (2018)Nominowana do pięciu „hiszpańskich Oscarów” ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty...

WIĘCEJ
„Yuli” (2018)Nominowana do pięciu „hiszpańskich Oscarów” ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty z samym tancerzem w roli głównej. Tytułowy bohater Yuli, dzięki uporowi i wytrwałości swojego ojca, zostaje jednym z najlepszych baletmistrzów świata. Reżyser filmu, Icíar Bollaín, postanowiła porzucić utarty szlak i przede wszystkim zrobiła wszystko, by zatrzeć granice między fikcją a rzeczywistością. Oczywiście nie rezygnując z typowych filmowych form budowania i prowadzenia narracji. Carlos Acosta gra samego siebie podczas prób ze swoim zespołem. Przygotowuje właśnie przedstawienie inspirowane własnym życiem. Oprócz niego w tancerza wciela się jeszcze dwóch aktorów: Edlison Manuel Olbera Núñez (w scenach z dzieciństwa Acosty) i Keyvin Martínez (kiedy tancerz jest już młody na drodze ku sławie).

Opis filmu
Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji. Życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie. Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i każe mu brać udział w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zachwyca się światem tańca. Wkrótce zaczyna tworzyć własną legendę, jako jeden z najlepszych tancerzy swojego pokolenia. Przełamuje tabu, stając się pierwszym czarnym odtwórcą roli Romea w prestiżowym Royal Opera House w Londynie, gdzie przez 17 lat buduje swoją niezwykłą karierę jako główny tancerz.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Carlos Acosta jako, Carlos Acosta (on sam)
Santiago Alfonso jako, Pedro Acosta
Keyvin Martínez jako, młody Carlos Acosta

Kto jeszcze zagrał w filmie „Yuli”?
Edlison Manuel Olbera Núñez – Carlos Acosta (chłopiec)
Laura De La Uz – Chery
Yerlín Pérez – María
Mario Sergio Elias – Mario
Andrea Doimeadiós – Berta
Cesar Domínguez – Opito
Carlos Enrique Almirante – Enrique

Reżyseria
Reżyserem filmu „Yuli” jest Iciar Bollain. Karierę w branży filmowej rozpoczęła od aktorstwa, ale szybko zafascynowała się reżyserią. Jej debiutancka tragikomedia „Hola, ¿estás sola?” zdobyła szereg nagród i uznanie hiszpańskich krytyków. Jeszcze większym powodzeniem cieszył się „Nawet deszcz”, który zgarnął 13 nominacji do „hiszpańskich Oscarów”, dostrzeżono go także na MFF w Berlinie oraz przyznano nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Prywatnie i zawodowo Iciar Bollain jest związana z uznanym brytyjskim scenarzystą Paulem Lavertym i autorem nagrodzonego na MFF w San Sebastian scenariusza „Yuli”.

Scenariusz
Scenariusz do filmu napisał Paul Laverty. scenarzysta, znany z takich produkcji, jak: „Ja, Daniel Blake”, „Polak potrzebny od zaraz”. Luareat nagrody BAFTA.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Yuli” został wyprodukowany w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii w 2018 roku. Premier filmu odbyła się w 2018 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastián w Hiszpanii.

Zdjęcia
Zdjęcia do filmu „Yuli” stworzył Alex Catalán, który w 2019 roku otrzymał nominacje do nagrody Goya za najlepsze zdjęcia do filmu „Yuli”.

Czas trwania filmu
Film „Yuli” trwa 106 minut.

Nagrody i nominacje
Film „Yuli” otrzymał aż 5 nominacji do nagrody Goya w 2019 roku za scenariusz adaptowany, zdjęcia, ścieżkę dźwiękową, dźwięk, nowy aktor – Carlos Acosta. Otrzymał także wiele ważnych nominacji, m. in. w 2019 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Göteborgu czy podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowy w Miami w Konkursie Głównym. W 2018 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian otrzymał nagrodę za Najlepszy scenariusz. W tym samym roku otrzymał także Nagrodę publiczności podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mińsku.

Gdzie obejrzeć film „Yuli”?
Cały film „Yuli” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo