serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Spektakl „Wyzwolenie” zyskał sobie opinię wzorcowego, a dziś jest już legendą. Na jego temat powstała...

WIĘCEJ
Spektakl „Wyzwolenie” zyskał sobie opinię wzorcowego, a dziś jest już legendą. Na jego temat powstała bogata literatura fachowa, pełna zachwytów nad inscenizacyjnym geniuszem Konrada Swinarskiego. Przedstawienie znalazło się w Złotej Setce Teatru Telewizji. „Rzecz napisana w 1902 roku. Dzieje się na scenie teatru krakowskiego” – głosi napis w prologu telewizyjnej inscenizacji „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawienie w reżyserii Konrada Swinarskiego, zostało zarejestrowane 21 października 1979 roku w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, w pięć lat po premierze, a w cztery po śmierci reżysera. I mimo że dramat autora „Wesela” wystawiano wcześniej i później wielokrotnie, właśnie ten spektakl zyskał sobie opinię wzorcowego, a dziś jest już legendą.
„Wyzwolenie” uchodzi za jedną z trudniejszych do wystawienia sztuk Wyspiańskiego. Bogata problematyka, wieloznaczność i wielowątkowość nie ułatwiają zadania potencjalnym reżyserom. Recenzenci chwalili inscenizację i znakomitą grę aktorów, m.in. Jerzego Treli w roli Konrada. 
Autor: Stanisław Wyspiański Reżyseria: Konrad Swinarski Reżyseria tv: Laco Adamik, Agnieszka Holland Scenografia i kostiumy: Kazimierz Wiśniak Muzyka: Zygmunt Konieczny 
Czas trwania: 142 min


Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy