Filmy dokumentalne/ludzie

„Wypalony” (2007)
Stanisław Farion jest emerytowanym magistrem archeologii. Trudno się tego domyślić, widząc drobnego staruszka, czarnego...

WIĘCEJ
„Wypalony” (2007)
Stanisław Farion jest emerytowanym magistrem archeologii. Trudno się tego domyślić, widząc drobnego staruszka, czarnego od węglowego pyłu i sadzy, drepczącego po skrawku ziemi nad wodą, wokół wysokiego pieca. Pan Stanisław i dwaj jego koledzy Władysław Dyk oraz Kazimierz Błądek od 10 lat zajmują się wypalaniem węgla. Ciężka to praca, nie najlepiej płatna, a już na pewno nie dla dyplomowanego archeologa. A jednak Staś, jak nazywają go koledzy, zrezygnował z wygód i pokus cywilizowanego świata, by odnaleźć się właśnie w tej fizycznej harówce.


Opis filmu
Film ten jest opowieścią o wrażliwym erudycie, który zrezygnował z pokus cywilizowanego świata, by odnaleźć się w ciężkiej, fizycznej pracy na wypale węgla. Mimo pozornej degradacji społecznej udało mu się zachować godność i chęć do intelektualnego rozwoju. Co więcej, swoje zamiłowanie do poznawania przekazał innym. Koledzy z wypału niczym gąbka chłoną zdobytą przez Stasia wiedzę, budując w ten sposób poczucie własnej wartości. W zamian obdarowują Stasia prawdziwą męską przyjaźnią.


Reżyseria i scenariusz:
Reżyserem filmu dokumentalnego „Wypalony” jest Anna Więckowska.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film „Wypalony” miał premierę w 2007 roku.

Czas trwania filmu
Film „Wypalony” trwa 38 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Wypalony”?
Cały film „Wypalony” oglądaj online w vod.tvp.pl.

Wideo