serwisy tvp

Wyjechani

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Jak wygląda życie w Europie? W jakich krajach pracują Polacy i jak sobie tam radzą?...

WIĘCEJ

Napisy: polskie

Jak wygląda życie w Europie? W jakich krajach pracują Polacy i jak sobie tam radzą? Czy Zachód to rzeczywiście raj na ziemi, jak się powszechnie uważa? Czy naprawdę wszędzie jest lepiej niż w Polsce? Na te i wiele innych pytań odpowiada cykl „Wyjechani” – telenowela dokumentalna opowiadająca o losach młodej polskiej emigracji zarobkowej.Autorzy „Wyjechanych” w bezstronny sposób opowiadają o życiu na emigracji widzianym oczami rodaków na obczyźnie. Ekipa telewizyjna towarzyszy emigrantom na różnych etapach ich nowego życia i wraca do nich w przełomowych momentach. W „Wyjechanych” widzowie zobaczą codzienne życie z jego jasnymi i ciemnymi stronami: tęsknotę, trudy przystosowania do innej rzeczywistości, różnice kulturowe, ale i radość z posiadania pracy, czasami lepszego życia czy możliwości rozwoju.Bohaterowie cyklu opowiadają, jak są przyjmowani i traktowani, gdzie jest najlepiej i najłatwiej żyć, a gdzie to życie jest trudniejsze i droższe. – Chcemy pokazać, że nie wystarczy wyjechać, aby znaleźć się w europejskim raju – mówią twórcy filmu. – Bez znajomości języka trudno jest dostać dobrą pracę, zarabiać krocie i żyć w godnych warunkach.Na cały cykl składają się wątki kilkunastu bohaterów. Jest wśród nich ojciec, który zostawił swoją rodziną w Polsce i wyjechał, żeby zarobić na jej utrzymanie, barmanka, rehabilitanci, pracownik londyńskiego city, student i innych. Poznaj niektórych z nich:

Alicja i Jarosław

Małżeństwo, od półtora roku mieszkają w Dublinie w Irlandii. Ona pracuje w księgowości w firmie budowlanej, on jako pracownik fizyczny na budowie w tej samej firmie. Jarek cały czas stara się zmienić pracę. Jego problemem jest niewystarczająca znajomość języka. Wkrótce do Alicji i Jarka przyjedzie jej brat. Po studiach chce szukać pracy w Irlandii. Ekipa „Wyjechanych”  śledzi jego pierwsze kroki w nowym kraju.

Tomasz Z.

Dwudziestopięcioletni dziennikarz. Pracuje w Londynie w gazecie „Polish Express”. Jest tu od sześciu miesięcy. Dzięki jego pracy twórcy „Wyjechanych” zaglądają z kamerą w różne miejsca w Londynie i dowiadują się więcej o prawdziwych problemach mieszkających tam Polaków. Kontakt dla prasy: (+44) 7936452055, t.ziemba@fortismediauk.com (bardzo pomocna i chętna do współpracy jest cała redakcja, wydają trzy tytuły, z których największy ma nakład ponad 200 tys.)

Tomasz M.
Prowadzi w Londynie firmę rikszową. Jest tu od 2004 r. Zatrudnia ponad setkę osób, głównie Polaków i Czechów. Ma ponad 150 riksz, które operują w samym centrum miasta. Pomaga innym zakładać firmy i wprowadza ich w biznes. Sam o sobie mówi: „jestem takim ojcem dla wszystkich”. Uważa, że współpraca jest korzystna dla obu stron.