serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Po niemal 36 latach tragiczne wydarzenia pacyfikacji kopalni Wujek zostają opowiedziane na nowo – w...

WIĘCEJ
Po niemal 36 latach tragiczne wydarzenia pacyfikacji kopalni Wujek zostają opowiedziane na nowo – w musicalowej formie słowami nastoletniego chłopca i śląskiego rapera. Spektakl Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach miało premierę 17 grudnia 2016 roku.


To nie jest pieśń żałobna ani wesoła przyśpiewka. To jest Czarna Ballada. Sama masakra nie jest jednak treścią przedstawienia, lecz jego puentą, a cała historia, którą oglądamy na scenie nie dotyczy kopalni, ale tego, co dzieje się wokół niej.

Reżyser bohaterem zbiorowym uczynił jedną ze śląskich rodzin. Mężczyźni pracują na „grubie”, kobiety dbają o dom, a dzieci włóczą się popołudniami po podwórku. Wydarzenia przedstawione są z perspektywy czwórki kilkunastolatków postrzegających świat przez pryzmat fikcji i zabawy, których finalnie również z czasem dosięga ponura rzeczywistość stanu wojennego. Starsi widzowie docenią wierne oddanie atmosfery tamtych czasów, dylematy pomiędzy chęcią ucieczki i zmiany, a przywiązaniem do ziemi, rodziny, kopalni; grozę i niepewność jutra. Młodzi odnajdą się w odniesieniach do popkultury oraz w samym sposobie opowiadania historii.

Musicalowa forma spektaklu fantastycznie porządkuje, a przede wszystkim wzmacnia przekaz przedstawienia. Współautorem muzyki jest pochodzący ze Śląska raper Miłosz Borycki Miuosh, którego teksty stanowią jakby komentarz antycznego chóru do rozgrywających się wydarzeń. Nawiązuje dialog z historią i tradycją śląską, wskrzeszając jednocześnie kolektywną pamięć.

Spektakl Roberta Talarczyka, chociaż mocno osadzony w lokalnej wyobraźni, opowiada o tragedii uniwersalnej – bezradność w obliczu politycznych decyzji zapadających poza poznanym światem dotknęła wszystkich zakątków Polski. Śmierć górników stanowiła szok jednakowy dla każdego Polaka – to swój strzelał do swojego, przekroczono wszelkie normy i reguły.

Autorzy: Robert Talarczyk, Miuosh

Reżyseria: Robert Talarczyk

Scenografia i kostiumy: Iga Słupska i Szymon Szewczyk

Muzyka: Hadrian Filip Tabęcki

Choreografia: Jakub LewandowskiWystępują: Ambroży Żychiewicz, Karol Huget, Michał Lupa, Paweł Wawrzyczny, Joanna Kościuczyk-Jędrusik, Anna Kadulska, Miuosh, Barbara Lubos, Dariusz Chojnacki, Grażyna Bułka, Wiesław Sławik, Dorota Chaniecka, Piotr Bułka, Kalina Święs, Karina Grabowska, Grzegorz Przybył

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy