serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

Historia Wojtka – wspaniałego, dwustu kilogramowego brunatnego niedźwiedzia, który walczył podczas II Wojny Światowej u...

WIĘCEJ
Historia Wojtka – wspaniałego, dwustu kilogramowego brunatnego niedźwiedzia, który walczył podczas II Wojny Światowej u boku polskich żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w armii Władysława Andersa.

Wojtek został znaleziony jako mały niedźwiadek przez polskich żołnierzy w Iranie w 1942 roku. Oddziały te były złożone z części Polaków deportowanych do Rosji po inwazji sowieckiej we wrześniu 1939 roku i uwolnionych po zawarciu układu Sikorski - Majski. Ich niezwykły eksodus jest jedną z niedopowiedzianych historii II Wojny Światowej.

Pod koniec wojny Wojtek podzielił los swoich ukochanych żołnierzy. Wielu z nich bało się wrócić do Polski w obawie przed represjami ze strony nowego rządu komunistycznego. Wolność Wojtka została ograniczona inną formą żelaznej kurtyny: został oddany do edynburskiego ZOO. Bez rodzin i bez ojczyzny, Wojtek i tysiące polskich żołnierzy stali się wysiedleńcami. Wielkim ciosem był fakt, że Brytyjczycy, żeby nie narazić się Stalinowi nie zaprosili Polaków na defiladę zwycięstwa w Londynie w 1946 roku.

Film pokazuje nieopowiedzianą historię Polaków podczas II Wojny Światowej poprzez niezwykłe losy Wojtka, którego życie odzwierciedla w wielu punktach ich los. Poprzez zrozumienie życia i śmierci tego stworzenia, odkrywamy nowe znaczenie słów emigrant, patriota i człowiek.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Wielka Brytania, Polska, 2011

Czas trwania: 59 minut

Reżyseria: Will Hood, Adam Lavis

Tytuł oryginalny: Voytek the Soldier Bear

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy