teatr telewizji/scena współczesna

Zrealizowany przez Pawła Woldana spektakl Sceny Faktu, poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce.
„Jestem przekonany, że to,...

WIĘCEJ
Zrealizowany przez Pawła Woldana spektakl Sceny Faktu, poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce.
„Jestem przekonany, że to, co robię, jest słuszne, i dlatego jestem gotowy na wszystko” – to słowa księdza Jerzego Popiełuszki, który do końca pozostał wierny ideałom. Był księdzem wyjątkowym, wierni tłumnie uczestniczyli w pamiętnych Mszach za Ojczyznę, w nabożnym skupieniu słuchali, jak mówił o sprawach im bliskich. To właśnie dlatego tamta władza widziała w księdzu tak wielkiego wroga. Za walkę z kłamstwem i niesprawiedliwością, za wolną ojczyznę i prawdę, za umacnianie narodowej i religijnej jedności Polaków zapłacił najwyższą cenę. 19 października 1984 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy SB.

Młoda i ambitna reżyserka Beata, która ukończyła szkołę filmową z wyróżnieniem, na zamówienie TVP realizuje swój pierwszy film dokumentalny. Ma za zadanie „przybliżyć widzom postać księdza Jerzego Popiełuszki, a jednocześnie pokazać, że komunizm był systemem zła”. Zbieranie informacji Beata rozpoczyna od wizyty u proboszcza parafii p. w. św. Stanisława Kostki. Pracując nad dokumentem wraz ekipą filmową: operatorem, dźwiękowcem i montażystką, Beata poznaje wciąż nowe fakty z życia bohatera swojego filmu. Spotyka się ze świadkami tamtych wydarzeń: przyjaciółmi ks. Popiełuszki i ludźmi, którzy reprezentowali aparat represji. Odbywa rozmowy m. in. z ks. Sochoniem, profesorem teologii, wieloletnim przyjacielem bohatera, z ks. Małkowskim, ks. Kośnikiem, Karolem Szadurskim, Joanną Sokół, Anną Szaniawską, Stefanem Bratkowskim, mecenasem Janem Olszewskim. Prowadzi również trudne rozmowy z byłymi pracownikami SB, którzy nie zawsze godzą się na zdjęcia przed kamerą, raczej informują reżyserkę, bez podania źródeł, o swojej wiedzy na ten temat. Kolejny krok to wizyta w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie znajdują się wszystkie materiały dotyczące ks. Popiełuszki.

Wiedza Beaty na temat życia i posługi księdza Jerzego Popiełuszki jest coraz większa, a sama postać wielkiego Polaka coraz bliższa. Odnajduje uniwersalne wartości w tym, co głosił i za co zginął. Poznanie trudnej prawdy o księdzu Jerzym zmienia też życie samej bohaterki, dojrzewającej do bardziej świadomych wyborów. Sama postać ks. Jerzego pojawia się wyłącznie w archiwalnych materiałach filmowych, które reżyserka przegląda i wybiera na potrzeby swojego dokumentu, a także z zapisków oraz licznych kazań ks. Popiełuszki.


W spektaklu wystąpili m.in. Anna Grycewicz, Wojciech Solarz, Dorota Pomykała, Ewa Dałkowska, Anna Milewska, Alina Janowska, Łukasz Simlat, Wiesław Komasa, Witold Dębicki, Tadeusz Chudecki, Wiktor Zborowski, Krzysztof Globisz.

Autor: Paweł Woldan, Janusz Kotański
Reżyseria: Paweł Woldan
Zdjęcia: Witold Adamek

Wideo