serwisy tvp

Oglądaj do 24.04.2020 r.

Filmy dokumentalne/sztuka

Początek roku 1964 przyniósł muzycznemu światu wielką niespodziankę: Maria Callas powróciła do opery jako primadonna....

WIĘCEJ
Początek roku 1964 przyniósł muzycznemu światu wielką niespodziankę: Maria Callas powróciła do opery jako primadonna. Jej Tosca w Royal Opera House stałą się sensacją. Nawet The Beatles nie mieli w tym czasie tylu prasowych relacji i wzmianek. Przepowiadany artystce koniec kariery okazał się chwilową przerwą, kiedy to nie przedstawienia, ale skandale z jej udziałem zdominowały nagłówki. Nieszczęśliwa w miłości z Onasisem, Maria Callas chciała raz jeszcze pokazać całemu światu, że tytuł primadonna assoluta wciąż słusznie należy do niej. Callas przyjmuje rolę w operze Pucciniego, ale stawia warunek, że produkcję tę wyreżyseruje słynny Franco Zeffirelli. Jej fani ustawili się wtedy w kolejce po bilety przed Royal Opera House na londyńskim Covent Garden na cztery, a niektórzy nawet na pięć zimowych nocy i cały ten czas spędzali w śpiworach i na składanych krzesełkach.

Ten film to jedna z niewielu możliwości zobaczenia Marii Callas na scenie; doświadczenia jej emocjonalności i kompetencji wokalnej. Rejestrowany jest drugi akt opery z udziałem Callas. Zresztą jeden z najbardziej dramatycznych aktów w całej historii opery. By uratować torturowanego malarza Cavaradossiego, Tosca morduje szefa policji, Scarpię.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Niemcy, 2017

Czas trwania: 70 minut

Reżyseria: Holger Preusse

Tytuł oryginalny: Magic Moments of Music – Maria Callas & Tosca

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy