serwisy tvp

Oglądaj do 02.11.2020 r.

Filmy dokumentalne/sztuka

Dokument poświęcony Busterowi Keatonowi, jednemu z najbardziej wpływowych i sławnych amerykańskich filmowców i komików. Jego...

WIĘCEJ
Dokument poświęcony Busterowi Keatonowi, jednemu z najbardziej wpływowych i sławnych amerykańskich filmowców i komików. Jego charakterystyczny styl i liczne dzieła filmowe z ery kina niemego już na początku XX wiek ugruntowały jego pozycję jako prawdziwego wizjonera.

Film przedstawia kolejne kamienie milowe w karierze Keatona – od jego wodewilowych początków, przez wypracowanie specyficznego stylu pantomimy, aż po jego najbardziej tryumfalne lata, które poświęcił pracy jako reżyser, scenarzysta, aktor i producent. Ogromny wpływ artysty na kinematografię potwierdzają w wywiadach jego współpracownicy, przyjaciele i wielbiciele, m.in. Mel Brooks, Quentin Tarantino, Werner Herzog, Dick van Dyke i Johnny Knoxville.

W dokumencie wykorzystano fragmenty filmów Keatona przechowywane przez bibliotekę Cohen Film Classics – na potrzeby produkcji zrekonstruowano je, co przyniosło spektakularne efekty. Dokument wyreżyserował Peter Bogdanovich, filmowiec i filmoznawca, którego opracowania twórczości legendarnych reżyserów, Johna Forda i Orsona Wellesa, służą obecnie jako punkt odniesienia dla innych badaczy.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: USA, 2018

Czas trwania: 96 min.

Reżyseria: Peter Bogdanovich

Tytuł oryginalny: The Great Buster

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy