serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

„Wielka woda” (2019)

Film dokumentalny Beaty Szuszwedyk-Sadurskiej opowiadający o losach wysiedleńców z terenów zalewowych...

WIĘCEJ
„Wielka woda” (2019)

Film dokumentalny Beaty Szuszwedyk-Sadurskiej opowiadający o losach wysiedleńców z terenów zalewowych zbiornika Jeziorsko. W marcu 2020 roku minęło 35 lat od powstania tego akwenu.

Opis filmu:
W latach 70. i 80. z terenów zalewowych wysiedlono wówczas wysiedlono mieszkańców czterdziestu sześciu osad, wsi i kolonii. Wielka woda stopniowo zalewała gospodarstwa, pola, lasy, drogi cmentarze. W filmie dokumentalnym wysiedleńcy opowiadają o swoich dawnych obawach, nadziejach i tęsknotach związanych z wielką wodą.

Jeden gospodarz się powiesił, bo nie chciał opuścić swojego gospodarstwa. Po drugiego przyjechała milicja gdy zabarykadował się w domu. Była też rodzina, która do końca nie wierzyła, że trzeba będzie opuścić dom. Któregoś dnia nad ranem obudzili się przerażeni, bo łóżka stały w wodzie, a dookoła pływały garnki. Wzięli więc, co mieli najcenniejszego, czyli maszynę do szycia, i na bosaka uciekli na suchy ląd. Pokolenie dziadków i ojców chętnie opowiada o starych dziejach.

35 lat temu wydawało im się, że utracili coś bezpowrotnie. Okazało się, że nie jest to cała prawda. Wielu z nich, przenosząc się w nowe miejsca, próbuje budować nową wspólnotę. Co stało się spoiwem?

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorką scenariusza filmu dokumentalnego „Wielka woda” jest Beata Szuszwedyk-Sadurska.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę w 2019 roku.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu są Kamil Frontczak i Sławomir Frank.

Czas trwania filmu
Film „Wielka woda” trwa 54 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Wielka woda”?
Cały film „Wielka woda” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy