seriale/kostiumowe

Wiedźmin (2002)

Polski serial z gatunku fantasy, zrealizowany na podstawie 2 tomów opowiadań Andrzeja Sapkowskiego :...

WIĘCEJ
Wiedźmin (2002)

Polski serial z gatunku fantasy, zrealizowany na podstawie 2 tomów opowiadań Andrzeja Sapkowskiego : „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”. „Wiedźmin” z Michałem Żebrowskim w roli głównej, do dziś jest uznawany za jeden z najlepszych polskich seriali w historii.

Opis filmu:

Geralt z Ryvii (Michał Żebrowski) to wiedźmin, który przez skomplikowany proces przemian i mutacji został przygotowany do zabijania potworów zagrażających ludziom – potworów motywowanych żądzą zabijania, bądź magią. Przeciwnicy wiedźminów to strzygi, wilkołaki, wampiry, bazyliszki i inne stwory. Geralt po eksperymentach z mutacjami, zamiast stać się maszyną do zabijania potworów, okazuje się wrażliwy na krzywdę. Jak normalny człowiek czuje, kocha, cierpi, staje w obronie pokrzywdzonych... Jest to przyczyna jego wewnętrznego konfliktu. Inni wiedźmini go nie akceptują, a ludzie zwyczajnie się boją.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Michał Żebrowski („Ogniem i mieczem”, „Sęp”, „Na dobre i na złe”, „Pręgi”) jako Geralt,

Zbigniew Zamachowski („Cześć, Tereska”, „Zmruż oczy”, „Zawrócony”) jako Jaskier,

Marta Bitner („Licencja na wychowanie”) jako Ciri

Kto jeszcze zagrał w serialu „Wiedźmin”?

Maciej Kozłowski jako Gwidon / Hrabia Falvick,
Grażyna Wolszczak jako Yennefer,
Andrzej Chyra jako Borch Trzy Kawki,
Lech Łotocki jako Kapłan Jarrow ,
Maciej Łagodziński jako Geralt z Rivii w młodości ,
Jerzy Nowak jako Kapłan Vesemir,
Wiesław Chmieliński jako Nohorn,
Bogdan Michalak jako Piętnastka,
Władysław Barański jako Nimir

Reżyseria:

Reżyserem polskiego serialu „Wiedźmin” jest Marek Brodzki, który na swoim koncie ma współpracę z legendami światowego kina. Jako organizator produkcji i II reżyser pracował między innymi z Zanussim, Wajdą, Costa Gavrasem i Spielbergiem. Debiutował w roli samodzielnego reżysera z serialem „Miasteczko". W 2002 roku, w związku z „Wiedźminem”, był nominowany do Złotych Kaczek w kategorii Najlepszy film polski.

Scenariusz:

Scenariusz „Wiedźmina” stworzył Michał Szczerbic. Wśród innych dzieł scenarzysty, można wymienić między innymi skrypt do filmu „Róża”, za który mężczyzna był nominowany do dwóch dużych nagród: Złotej Kaczki oraz Nagrody Jury Wiosny Filmów. Z produkcją „Sprawiedliwy” wystąpił na Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych oraz był nominowany do Warszawskiego Złotego Feniksa.

Data premiery i kraj produkcji:

„Wiedźmin” miał swoją premierę na antenie Telewizji Polskiej. Odcinki serialu emitowano od 22 września do 15 grudnia 2002 roku.

Zdjęcia:

Za zdjęcia do serialu odpowiadał Bogdan Stachurski. Operator pracował również nad filmową wersją opowieści o Geralt’cie, a jego ujęcia można zobaczyć także w produkcjach: „Nic śmiesznego”, „Ajlawju”, czy „Ostatni dzwonek”.

Tytuł angielski: „The Witcher”

Adaptacje:

Serial „Wiedźmin” jest ekranizacją powieści Andrzeja Sapkowskiego: „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”. W późniejszych latach historia Geralta doczekała się dwóch innych adaptacji: filmu pełnometrażowego „Wiedźmin” oraz polsko-amerykańskiego serialu „The Witcher”.

Ilość sezonów i odcinków:

„Wiedźmin” liczy jeden sezon, zawierający 13 odcinków.

Długość jednego odcinka: 47 min.

Gdzie obejrzeć serial „Wiedźmin”?

Cały serial online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl!