serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Realizacja telewizyjna z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego zaadaptował na scenę...

WIĘCEJ
Realizacja telewizyjna z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego zaadaptował na scenę Radosław Paczocha, a spektakl wyreżyserował Michał Kotański. „Widnokrąg”, jedno z arcydzieł prozy polskiej XX wieku, to kolejna, po „Panu Tadeuszu”, „Nad Niemnem” i „Chłopach”, epopeja chłopska. Powieść ta, zawierająca wiele momentów autobiograficznych, ukazuje świat, którego prawie już nie ma, ale wciąż żyje w pamięci najstarszych pokoleń. Dla nich spektakl ten może stanowić „powrót” do miejsc dobrze znanych, a dla młodszych widzów – „lekcję poglądową” na temat świata, który przeminął. 

To nie tylko melancholia czyni tę rzeczywistość magiczną, pełnowymiarową – o uniwersalnym i niezwykle przejmującym przesłaniu tego dzieła przesądza uważność, z jaką Wiesław Myśliwski, a za nim Michał Kotański przyglądają się dojrzewaniu Piotrusia. Wpierw lata spędzone z rodzicami, potem konieczność pójścia własną drogą – te etapy w życiu każdego, z pewnością przesądzają o naszym losie. Proza Myśliwskiego jest skarbcem, z którego należy czerpać przez całe życie.

Premiera odbyła się 6 stycznia 2019 roku w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Autor: Wiesław Myśliwski

Adaptacja: Radosław Paczocha

Reżyseria: Michał Kotański 

Realizacja telewizyjna: Józef Kowalewski 

Scenografia: Magdalena Musiał

Kostiumy: Kornelia Dzikowska

Muzyka: Lubomir Grzelak 

Projekcje: Jakub Lech

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy