serwisy tvp

filmy fabularne/dramaty

Epicka opowieść o losach ludzi w czasach totalitarnego terroru, czyli stalinowskich czystek w latach trzydziestych...

WIĘCEJ
Epicka opowieść o losach ludzi w czasach totalitarnego terroru, czyli stalinowskich czystek w latach trzydziestych XX wieku. Podstawą scenariusza była bestsellerowa biografia rosyjskiej dysydentki, Eugenii Ginzburg. Główną rolę zagrała Emily Watson, znana z „Przełamując fale” Larsa Von Triera, nominowana do Oskara i Złotego Globu. W rolę Anton Waltera wciela się Ulrich Tukur – „Życie na podsłuchu” i „Solaris”.
Wykładająca literaturę na uniwersytecie w Kazaniu Eugenia zostaje na podstawie fałszywego oskarżenia uwięziona i po miesiącach tortur skazana na 10 lat zsyłki. W piekle łagrów spędziła łącznie 18 lat.
Udział przy powstawaniu filmu mieli Polacy. „Wichry Kołymy” wyprodukowała firma Yeti Films, producent m.in. „Nightwatching” Petera Greenawaya. Dużą część zdjęć nakręcono w Polsce, a w rolach drugoplanowych wystąpiło wielu naszych aktorów, m.in. Agata Buzek, Beata Fudalej, Krzysztof Globisz, Zbigniew Zamachowski. Autorem muzyki do filmu jest Włodek Pawlik, a za zdjęcia odpowiadał Arkadiusz Tomiak.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Niemcy, Francja, Polska, 2009

Reżyseria: Marleena Gorris

Czas trwania: 117 min.

Obsada:
Ulrich Tukur – Dr Anton Walter
Emily Watson – Eugenia Ginzburg
Benjamin Sadler – Paweł Aksionow, mąż Eugenii
Ian Hart – Bejlin

Tytuł oryginalny: Within the Whirlwind

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy