serwisy tvp

filmy fabularne/komedie

Niezwykły romans rozgrywający się za kulisami wydarzeń, które zmieniły bieg II wojny światowej. Scenariusz filmu...

WIĘCEJ
Niezwykły romans rozgrywający się za kulisami wydarzeń, które zmieniły bieg II wojny światowej. Scenariusz filmu oparty został na prywatnych dziennikach Margaret Suckley, zwanej Daisy (Laura Linney – „Rodzina Savage”, „Słowo na R”, „John Adams”), która była daleką kuzynką i kochanką prezydenta USA, Franklina Delano Roosevelta (Bill Murray – „Między słowami”, „Broken Flowers”). Jej starannie skrywana zażyłość z prezydentem wyszła na jaw w trakcie pierwszej w historii wizyty w USA brytyjskiego monarchy Jerzego VI (Samuel West) i królowej Elżbiety – w tej roli laureatka Oscara za rolę w „Faworycie” Olivia Colman.
Przed wybuchem II wojny światowej para królewska dążyła za wszelką cenę do zawarcia sojuszu, gwarantującego Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo w razie ataku III Rzeszy. Roosevelt z kolei pragnął poprawić stosunki z byłym kolonizatorem, widząc w słynącym z nieśmiałości Jerzym pokrewną duszę. Nie przypuszczał, że to właśnie jego własne, utajnione dotąd romanse i ekscentryczna, uprzedzona do Anglików, małżonka (Olivia Williams) uczynią weekend, spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, niezapomnianym.
Za rolę amerykańskiego prezydenta Bill Murray otrzymał nominację do Złotego Globu, zaś Laura Linney za rolę Daisy – do nagrody Satelity. Postać brytyjskiej monarchini przyniosła Olivii Colman nagrodę BIFA.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: USA, 2012

Reżyseria: Roger Michell

Czas trwania: 95 minut

Obsada:
Bill Murray – Franklin D. Roosevelt
Laura Linney – Daisy
Samuel West – Bertie
Olivia Colman – królowa Elżbieta
Elizabeth Marvel – Missy
Olivia Williams – Eleanor Roosevelt

Tytuł oryginalny: Hyde Park on Hudson

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy