serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Przedstawienie z TEATRU SCENA STU w Krakowie. Filozofia po góralsku, bestseller księdza Józefa Tischnera, to...

WIĘCEJ
Przedstawienie z TEATRU SCENA STU w Krakowie. Filozofia po góralsku, bestseller księdza Józefa Tischnera, to kopalnia teatralnych anegdot i scen, kalejdoskop niezwykle dowcipnie, acz ciepło sportretowanych postaci. Ksiądz Tischner, sam znakomity filozof, jak nikt znał realia mieszkańców polskich gór. W góry często wracał i uważał je za swoje ukochane miejsce na ziemi.

Spektakl Artura „Barona” Więcka ukazuje jeden dzień z życia Księdza – Jegomościa Autora – podzielony między spotkania z mieszkańcami okolicznych wiosek. Prowadzone z księdzem dysputy ujawniają wyjątkowe filozoficzne zacięcie Górali. Skąd u Górali te predyspozycje? Może ze względu na wyjątkowe umiłowanie wolności, góralskiej „ślebody” – cechy, która powinna wyróżniać każdego filozofa? A może to kwestia życia w uprzywilejowanym miejscu, które pozwala spojrzeć czasem na wszystko z odpowiednim dystansem, wręcz dosłownie – z góry? Jakkolwiek by nie było, twierdził ksiądz Tischner, wszystko można przełożyć na „góralski”. A to, czego nie można, nie jest warte zachodu.Scenariusz i reżyseria: Artur „Baron” Więcek

Ruch sceniczny: Janusz Skubaczkowski

Dekoracje i kostiumy: Maciej Rybicki, Adam Łucki

Muzyka: zespół Trebunie Tutki, fragment kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza, muzyka Andrzeja Obrochty (Bartusia z Zakopanego)


Obsada: Piotr Cyrwus (Jegomość Autor), Beata Schimscheiner (Gospodyni Jegomościa Autora), Jerzy Trela (Wawrzek), Marcin Zacharzewski (Józek), Andrzej Róg (Jędrek) Monika Kępka (Maryś), Krzysztof Pluskota (Maciuś).

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy