serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

Film obyczajowy z lat osiemdziesiątych, ukazujący pierwsze miłosne i zawodowe doświadczenia młodych ludzi. Współautorką...

WIĘCEJ
Film obyczajowy z lat osiemdziesiątych, ukazujący pierwsze miłosne i zawodowe doświadczenia młodych ludzi. Współautorką scenariusz napisała Ilona Łepkowska, późniejsza „królowa polskich seriali”.
Robert, absolwent szkoły plastycznej, spotyka na plaży Dankę, która po nieudanych egzaminach na anglistykę samotnie spędza wakacje. Początkowo nieufna wobec młodego rzeźbiarza, dziewczyna zgadza się niebawem spędzić z nim resztę wakacji. Razem jadą do Starego Sącza, gdzie Robert ma przeprowadzić renowację barokowej rzeźby Madonny znajdującej się na dziedzińcu tamtejszego kościoła. Młodzi zatrzymują się w domu kościelnego, stołują na plebanii. Aby nie budzić zgorszenia, podają się za małżeństwo i tak też się zachowują. Miejscowa społeczność zresztą uważnie ich obserwuje. Już sama obecność obcych, ich sposób bycia wywołują podejrzliwość a nawet agresję ze strony części mieszkańców miasteczka. Wakacyjna przygoda dwojga młodych ludzi powoli przeradza się w głębokie uczucie. Zmienia się też stosunek Roberta do zadania artystycznego, które wcześniej traktował lekceważąco, jedynie jako okazję do zarobku. Kiedy rzeźba jest już gotowa, wszystko staje się jasne. Oblicze Madonny jest uderzająco podobne do twarzy ukochanej dziewczyny.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 1983

Reżyseria: Jerzy Kołodziejczyk

Czas trwania: 81 min.

Marta Klubowicz – Danka Galińska
Krzysztof Kiersznowski – Robert
Marta Stebnicka – matka Jurka
Andrzej Zieliński – Jurek

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy