serwisy tvp

Oglądaj do 24.10.2021 r.

filmy fabularne/biograficzne

„Van Gogh. U bram wieczności” (2018)

Filmowa opowieść o najbardziej dramatycznym okresie życia postimpresjonisty,...

WIĘCEJ
„Van Gogh. U bram wieczności” (2018)

Filmowa opowieść o najbardziej dramatycznym okresie życia postimpresjonisty, genialnego malarza Vincenta van Gogha, o jego pobycie w Arles, chorobie i tajemnicy zagadkowej śmierci. Pokazuje artystę zmagającego się z trudami życia i niepoddającego się przeciwnościom losu.

Opis filmu:
Reżyser sięgnął po najbardziej charakterystyczne momenty z życia van Gogha i pokazał je z fascynującym malarskością artyzmem. Widz zostanie przeniesiony w świat pejzaży pełnych słońca i ciężaru nieba. Dramat artysty, który przepełniał całe jego życie, został ujęty z niezwykłą plastycznością detali, dbałością o kolor, kompozycję i inne środki plastyczne, które jak się okaże, mogą być wspólne dla filmu i sztuki malarskiej.

W filmie wystąpili znakomici aktorzy. Główną rolę zagrał Willem Dafoe, który stworzył jedną z najwybitniejszych kreacji w swojej karierze. Nie tyle zagrał Van Gogha, co się nim stał, za co zasłużenie otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara.

Obsada:

W rolach głównych występują:
Willem Dafoe („Tommaso”, „Głowa rodziny”, „Grand Budapest Hotel”) jako Vincent van Gogh

Kto jeszcze zagrał w filmie „Van Gogh. U bram wieczności”?:

Rupert Friend jako Theo van Gogh
Oscar Isaac jako Paul Gauguin
Mads Mikkelsen jako ksiądz
Mathieu Amalric jako doktor Paul Gachet
Emmanuelle Seigner jako pani Ginoux

Reżyseria:
Reżyserem filmu biograficznego „Van Gogh. U bram wieczności” jest Julian Schnabel, („Basquiat – Taniec ze śmiercią”, „Motyl i skafander” ) amerykański reżyser, malarz i rzeźbiarz.

Scenariusz:
Scenariusz do filmu „Van Gogh. U bram wieczności” napisali reżyser Julian Schnabel oraz Jean-Claude François Carrière i Louise Kugelberg.

Zdjęcia:
Zdjęcia do „Van Gogh. U bram wieczności” stworzył Benoît Delhomme francuski operator.

Data premiery i kraj produkcji:
„Van Gogh. U bram wieczności” to koprodukcja kilku krajów: Francji, Irlandii, Szwajcarii, USA i Wielkiej Brytanii. Oficjalna premiera odbyła się 3 września 2018 roku.

Tytuł oryginalny:
„At Eternity's Gate”

Czas trwania:
„Van Gogh. U bram wieczności” trwa 110 minuty.

Nagrody i nominacje:
Film „Van Gogh. U bram wieczności” zdobył m.in. nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (2018): Nagroda Specjalna – Nagroda Fundacji Mimmo Rotelli Julian Schnabel dla Willema Dafoe, Nagroda Specjalna – Nagroda Zielona Kropla dla Julian Schnabel oraz Puchar Volpi – Najlepszy aktor dla Willema Dafoe. Dafoe za tę rolę był nominowany również do Oscara.

Gdzie obejrzeć film „Van Gogh. U bram wieczności”?
Cały film online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy