Oglądaj do 30.09.2022 r.

Filmy dokumentalne/historia

„Usłyszcie mój krzyk” (1991)

Film dokumentalny w reżyserii poświęcony Ryszardowi Siwcowi, który podpalił się podczas dożynek...

WIĘCEJ
„Usłyszcie mój krzyk” (1991)

Film dokumentalny w reżyserii poświęcony Ryszardowi Siwcowi, który podpalił się podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia na znak protestu przeciw agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Opis filmu:
8 września 1968 roku podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia na znak protestu „przeciw tyranii kłamstwa, ogarniającego świat” podpalił się Ryszard Siwiec, księgowy z Przemyśla. Ofiara jego nie została zauważona przez publiczność na trybunach. Ciężko poparzonego Siwca przewieziono do szpitala. W kilka dni później zmarł. W WFD zachował się siedmiosekundowy skrawek taśmy, na którym operator utrwalił tragiczne wydarzenie. Na podstawie zachowanych materiałów filmowych, zwierzeń najbliższych i relacji naocznych świadków autor filmu próbuje odpowiedzieć na pytania, jakimi motywami kierował się Siwiec, jakim był człowiekiem i jak należałoby określić popełniony przez niego czyn.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Usłyszcie mój krzyk” jest Maciej Drygas, znany z takich dokumentów jak „Stan nieważkości”, „Głos nadziei” i „Jeden dzień w PRL”. Twórca ten słynie z pieczołowitych przygotowań do realizacji swoich filmów. Poszukiwanie śladów Ryszarda Siwca zajęło mu blisko półtora roku.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę 9 września 1994 roku na antenie telewizyjnej Jedynki.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu „Usłyszcie mój krzyk” jest Stanisław Śliskowski.

Czas trwania filmu
Film „Usłyszcie mój krzyk” trwa 46 minut.

Gdzie obejrzeć film „Usłyszcie mój krzyk”?
Cały film „Usłyszcie mój krzyk” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo