serwisy tvp

filmy fabularne/krótkometrażowe

Szkolna etiuda Anny Karasińskiej jest filmem wieloznacznym, otwartym na interpretacje. Skonstruowana została bowiem w sposób...

WIĘCEJ
Szkolna etiuda Anny Karasińskiej jest filmem wieloznacznym, otwartym na interpretacje. Skonstruowana została bowiem w sposób nietypowy, choć coraz częściej w kinie współczesnym wykorzystywany. Przez kilkanaście minut oglądamy szereg scen – historii pozornie ze sobą niezwiązanych, m.in. starsza schorowana kobieta rozgląda się nieobecnym wzrokiem po swoim mieszkaniu i przekonuje samą siebie, że to jej dom. Ktoś pali papierosa na balkonie; para młodych ludzi rejestruje amatorską kamerą scenę erotycznego zbliżenia. Po chwili on przegląda nagrany materiał, ona siedzi smutna i samotna w rogu kanapy.
Sceny te łączy metaforyczny finał i dopiero w nim odnajdujemy klucz, pozwalający nadać sens wcześniej oglądanym obrazom. Z perspektywy ostatnich ujęć możemy przyjrzeć się ukazanym uprzednio sytuacjom, zobaczyć w nich zapowiedzi finału.
Film dostał m.in. wyróżnienie Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz nagrodę za scenariusz Festiwalu Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle”.

Kraj pochodzenie, rok produkcji: Polska, 2008

Reżyseria: Anna Karasińska

Czas trwania: 16 min.

Obsada:
Maria Maj
Mariusz Michalski
Danuta Dobrzyńska
Henryk Kurpiński
Agnieszka Sobczak

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy