serwisy tvp

Filmy dokumentalne/religia i wiara

„Ukraińska modlitwa” (2019)

Film w reżyserii Barbary Włodarczyk pokazuje ukraińską codzienność religijną i próbuje...

WIĘCEJ
„Ukraińska modlitwa” (2019)

Film w reżyserii Barbary Włodarczyk pokazuje ukraińską codzienność religijną i próbuje odpowiedzieć na pytanie, kiedy będzie można mówić o wyzwoleniu się Ukrainy spod wpływów rosyjskiej Cerkwi.

Opis filmu:
W grudniu 2018 roku – po latach sporów i starań – oficjalnie powstał, uznawany przez Konstantynopol, Kościół Prawosławny na Ukrainie. To kluczowe z punktu widzenia ukraińskiego narodu wydarzenie miało wzmocnić niezależność Ukrainy, zwłaszcza w odniesieniu do rosyjskich wpływów. Przeszło rok po tamtej uroczystej chwili na Ukrainie trwają dyskusje: które parafie uznają i wejdą w skład nowego Kościoła, a które zechcą pozostać pod starym zwierzchnictwem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego? Ten spór dotyka niemal każdego regionu kraju. Kwestie religijne na Ukrainie stanowią dla autorki filmu, Barbary Włodarczyk, punkt wyjścia dla opowieści o tym, co obecnie łączy i co dzieli ukraińskie społeczeństwo.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i twórcą scenariusza filmu „Ukraińska modlitwa” jest Barbara Włodarczyk, ceniona dziennikarka i znawczyni krajów byłego ZSRS. Autorka ma na swoim koncie m.in. znaną serię reportaży „Szerokie tory”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Ukraińska modlitwa” miał premierę w 2019 roku.

Czas trwania filmu
Film „Ukraińska modlitwa” trwa 50 minut.

Gdzie obejrzeć film „Ukraińska modlitwa”?
Cały film „Ukraińska modlitwa” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy