Filmy dokumentalne/sztuka

„Ucieczka na srebrny glob” (2021)

Wielokrotnie nagradzany dokument o produkcji innowacyjnego filmu science-fiction Andrzeja Żuławskiego, który...

WIĘCEJ
„Ucieczka na srebrny glob” (2021)

Wielokrotnie nagradzany dokument o produkcji innowacyjnego filmu science-fiction Andrzeja Żuławskiego, który – gdyby powstał, wbrew władzom PRLu – miał szansę wyprzedzić „Gwiezdne wojny” George’a Lucasa. Piętrowa historia, która przy każdym kolejnym podejściu odsłania nowe konteksty.

Opis filmu
W 1975 roku Andrzej Żuławski, kontrowersyjny reżyser i wizjoner, rozpoczął pracę nad filmem „Na srebrnym globie”, pierwszym w historii polskiego kina epickim filmem science-fiction, imponującym zarówno pod względem warstwy artystycznej, jak i produkcyjnej. Zaangażowanie w ten wymagający i futurystyczny projekt stało się dla reżysera rodzajem ucieczki od rozgrywającej się w tle osobistej tragedii. W tym samym czasie, w Polsce, partia komunistyczna zajmowała coraz bardziej zdecydowane stanowisko w sprawie kinematografii. Dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć, partyjny minister kinematografii wstrzymał prace i nakazał zniszczyć rolki filmowe. Załamany Żuławski opuścił Polskę. Dziesięć lat później wrócił jednak do zachowanego materiału i rozpoczął jego montaż. Choć tylko częściowo ukończony, z biegiem lat film stał się legendą. Do dzisiaj jednak tajemnicą pozostaje to, co naprawdę wydarzyło się na planie i dlaczego zdjęcia w ostatniej chwili zostały przerwane…

W filmie wystąpili:
Andrzej J. Jaroszewicz jako on sam,
Andrzej Seweryn jako on sam,
Xawery Żuławski jako on sam

Scenariusz i reżyseria
Autorem scenariusza i reżyserem filmu „Ucieczka na srebrny glob” jest Kuba Mikurda, zdobywca dwóch nagród Millennium Docs Against Gravity oraz nagrody specjalnej na Festiwalu Mediów w 2014 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Ucieczka na srebrny glob” jest Radosław Ładczuk – Luareat nagrody Złota Kaczka, znany z takich filmów jak: „Sala samobójców”, „Jesteś Bogiem”, „The Nightingale”.

Nagrody i nominacje
Film „Ucieczka na srebrny glob” otrzymał dwie nagrody na Millenium Docs Against Gravity w 2021 roku: Nagrodę Nos Chopina, za Najlepszy film o tematyce muzycznej oraz nagrodę za Najlepszy Film Polski. Film został uhonorowany także Nagrodą Specjalną Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Festiwalu Mediów w 2021 roku.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Ucieczka na srebrny glob” miał premierę 12 listopada 2021 roku.

Czas trwania
Dokument „Ucieczka na srebrny glob” trwa 94 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Ucieczka na srebrny glob”?
Cały film „Ucieczka na srebrny glob” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo