serwisy tvp

filmy fabularne/biograficzne

To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Film, który jest biografią Vincenta van Gogha, przywołuje na ekran...

WIĘCEJ
To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Film, który jest biografią Vincenta van Gogha, przywołuje na ekran jego malarstwo, a jednocześnie opowiada o życiu artysty, pełnym pasji, ale też dramatów, oraz o jego tajemniczej śmierci. Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana na podobraziach malarskich w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do studiów filmowych w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie.

„Twój Vincent” został nakręcony najpierw jako typowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej. W filmie występują znani aktorzy, doskonale odpowiadający portretowanym przez nich postaciom.
„Twój Vincent” otrzymał nominację do Złotych Globów 2018 w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany, rywalizację o statuetkę przegrał z filmem „Coco”. W styczniu 2018 roku film został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Jest laureatem Europejskiej Nagrody filmowej za pełnometrażową animację.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, Wielka Brytania, 2018

Czas trwania: 94 minuty

Reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman

Obsada:
Douglas Booth – Armand Roulin
Jerome Flynn – Doktor Paul Gachet
Robert Gulaczyk – Vincent Van Gogh
Helen McCrory – Louise Chevalier
Saoirse Ronan – Marguerite Gachet

Tytuł angielski: Loving Vincent

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy