filmy fabularne/biograficzne

„Twój Vincent” (2018)

Niezwykły film biograficzny wykonany za pomocą ręcznie malowanych klatek na podobraziach malarskich w...

WIĘCEJ
„Twój Vincent” (2018)

Niezwykły film biograficzny wykonany za pomocą ręcznie malowanych klatek na podobraziach malarskich w technice olejnej. Nad produkcją obrazu „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobiel i Hugh Welchmana pracowało 125 profesjonalnych malarzy.

Opis filmu:
Rok po śmierci Vincenta van Gogha (Robert Gulaczyk), listonosz Joseph Roulin (Chris O'Dowd) prosi swojego syna Armanda (Douglas Booth) o dostarczenie ostatniego listu van Gogha jego bratu Theo (Cezary Łukaszewicz). Joseph uważa śmierć artysty za podejrzaną, ponieważ zaledwie kilka tygodni przed śmiercią van Gogh twierdził w listach, że jego nastrój był spokojny i normalny. Armand niechętnie zgadza się i jedzie do Paryża. Na miejscu dostawca dzieł sztuki Pere Tanguy (John Sessions) informuje chłopaka, że Theo zmarł sześć miesięcy po swoim bracie. Armand rusza do Auvers-Sur-Oise, żeby dowiedzieć się prawdy.

Obsada:
Douglas Booth jako Armand Roulin
Jerome Flynn jako Doktor Paul Gachet
Robert Gulaczyk jako Vincent Van Gogh

Kto jeszcze zagrał w filmie „Twój Vincent”?:
Helen McCrory jako Louise Chevalier
Chris O'Dowd jako Listonosz Joseph Roulin
Saoirse Ronan jako Marguerite Gachet
John Sessions jako Ojciec Tanguy
Eleanor Tomlinson jako Adeline Ravoux
Aidan Turner jako Wioślarz
James Greene jako Starzec
Bill Thomas jako Doktor Mazery
Martin Herdman jako Żandarm Rigaumon
Robin Hodges
Cezary Łukaszewicz
Josh Burdett
Holly Earl
Joe Stuckey
Piotr Pamuła
Bożena Berlińska-Bryzek
Anastazja Seweryn
Borys Dominiuk
Bartłomiej Sroka
Kamila Dyoubari
Przemysław Furdak
Adam Pabudziński
Keith Heppenstall
Graham Pavey

Reżyseria:
Reżyserami filmu „Twój Vincent” są specjaliści od filmów animowanych Dorota Kobiela oraz Hugh Welchman, którzy za obraz o Vincencie van Goghu zostali nominowani do Oscara i BAFTA.

Scenariusz:
Nad scenariuszem do obrazu „Twój Vincent” pracowali wspólnie Dorota Kobiela, Hugh Welchman oraz Jacek Dehnel.

Data premiery i kraj produkcji:
„Twój Vincent” jest produkcją międzynarodową (Polska, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Holandia). Premiera animacji odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy 12 czerwca 2017 roku. W Polsce film zadebiutował 4 sierpnia 2017 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Zdjęcia:
Autorami zdjęć do animacji „Twój Vincent” są dwukrotnie nominowany do Oscarów i BAFTA Łukasz Żal („Ida”, „Zimna wojna”, „Paparazzi”, „Intruz”) oraz Tristan Oliver („Wyspa psów”, „Fantastyczny Pan Lis”, „Uciekające kurczaki”).

Tytuł oryginalny:
„Loving Vincent”.

Czas trwania:
„Twój Vincent” trwa 94 minuty.

Nagrody i nominacje:
„Twój Vincent” otrzymał nominację do Złotych Globów 2018 w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany, rywalizację o statuetkę przegrał z filmem „Coco”. W styczniu 2018 roku film został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Jest laureatem Europejskiej Nagrody filmowej za pełnometrażową animację oraz 21 innych statuetek. „Twój Vincent” zdobył ponad 50 nominacji filmowych.

Gdzie obejrzeć film „Twój Vincent”?
Cały film „Twój Vincent” online oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo