filmy fabularne/klasyka

Trędowata (1976)

Melodramat, który wzrusza kolejne pokolenia Polaków. Trzecia ekranizacja wydanej w 1908...

WIĘCEJ
Trędowata (1976)

Melodramat, który wzrusza kolejne pokolenia Polaków. Trzecia ekranizacja wydanej w 1908 r. przebojowej, uwielbianej przez czytelniczki powieści Heleny Mniszkówny. Książka, tak samo jak i jej adaptacje, była synonimem kiczu. Publiczności ta łatka nie przeszkadzała. W 1976 r. na kinowy ekran prozę Mniszkówny przeniósł Jerzy Hoffman, reżyser m.in. „Pana Wołodyjowskiego” i „Potopu”. W obsadzie plejada polskich gwiazd, z Elżbietą Starostecką i Leszkiem Teleszyńskim na czele. Film Hoffmana znajduje się na dziewiątym miejscu na liście najbardziej kasowych filmów, które powstały przed 1989 r.

Opis filmu:

Tytułową bohaterką filmu „Trędowata” jest skromna, nieutytułowana szlachcianka Stefania Rudecka. Po doznanym zawodzie miłosnym przyjmuje posadę guwernantki u baronowej Elzonowskiej, ciotki młodego ordynata Waldemara Michorowskiego. Początkowo Stefania unika ordynata, u którego ją razi jego podejście do rzeczywistości; z wolna jednak pojawia się wzajemne zrozumienie i uczucie. Przypadkowo okazuje się z przeszłości, że dziadek Waldemara i babka Stefanii byli zakochani i zaręczeni, choć do małżeństwa nie doszło wskutek sprzeciwu rodziny ordynata.

Obawiając się powtórzenia sytuacji, Rudecka zamierza opuścić rezydencję Michorowskich, ale zdecydowany na ślub Waldemar przezwycięża przeszkody i doprowadza do zaręczyn ze Stefanią. Arystokratyczne środowisko jest oburzone mezaliansem, który ma zamiar popełnić Michorowski. W wyniku szykan i intryg dziewczyna popada w chorobę i przedwcześnie umiera w dniu planowanego ślubu.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Elżbieta Starostecka („Rzeczpospolita Babska”, „Czarne chmury”, „Noce i dnie”, „Skradziona kolekcja”) jako Stefcia Rudecka
Leszek Teleszyński („Diabeł”, „Potop”, „Życie na gorąco”, „Złotopolscy”) jako ordynat Waldemar Michorowski
Jadwiga Barańska („Żabusia”, „Hrabina Cosel”, „Noce i dnia”, „Chopin. Pragnienie miłości”) jako hrabina Idalia Elzonowska, ciotka Waldemara
Czesław Wołłejko („Młodość Chopina”, „Szczęściarz Antoni”, „Kochajmy syrenki”, „Duch z Canterville”, „Przygoda z piosenką”, „Kopernik”, „Rodzina Połanieckich”) jako Maciej Michorowski, dziad Waldemara
Lucyna Brusikiewicz („Zaczarowane podwórko”, „Lalka”, „Pobojowisko”, „W labiryncie”) jako Lucia Elzonowska

Kto jeszcze zagrał w filmie „Trędowata”?
Irena Malkiewicz – księżna Podhorecka, babka Waldemara
Anna Dymna – Melania Barska
Gabriela Kownacka – Rita Szylinżanka
Mariusz Dmochowski – hrabia Barski, ojciec Melanii
Piotr Fronczewski – hrabia Trestka


Reżyseria:
Reżyserem filmu „Trędowata” jest Jerzy Hoffman, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów. Działalność reżyserską rozpoczął jako dokumentalista, współpracując z Edwardem Skórzewskim, z którym nakręcił także filmy fabularne „Gangsterzy i filantropi” oraz „Prawo i pięść”. Sławę zdobył przede wszystkim jako twórca adaptacji Sienkiewiczowskiej Trylogii („Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem”). W ciągu lat pracy artystycznej Jerzy Hoffman został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, między innymi Złotymi Lwami oraz wielokrotnie zdobytymi Nagrodami Ministra Kultury i Sztuki.


Scenariusz:
Autorem pierwszej wersji scenariusza filmu był Stanisław Dygat, który ostatecznie wycofał z czołówki swoje nazwisko. Powód tej decyzji wyjaśnił w liście opublikowanym w tygodniku „Film”: „W związku z ukazującymi się notatkami na temat produkcji filmu „Trędowata” i wymienianym w nich moim nazwiskiem jako autora scenariusza, oświadczam: W ostatecznej wersji scenopisu napisanego przez reżysera Jerzego Hoffmana, twórca filmu odszedł całkowicie od mojej wersji scenariusza i zrezygnował z koncepcji, która była dla mnie usprawiedliwieniem i bodźcem dla dokonania przeróbki filmowej tego utworu fascynującego mnie od dawna i budzącego mój szczególny podziw. To skłoniło mnie do złożenia żądania wycofania z czołówki filmu mojego nazwiska oraz do zrzeczenia się tantiem. Będąc przekonanym o sukcesie filmu „Trędowata” nie chciałbym dzielić z jego twórcami zaszczytów i korzyści, w których nie będzie mojego udziału. Wdzięczny za umieszczenie tych paru słów pozostaję z szacunkiem. Stanisław Dygat”.


Data premiery, kraj produkcji:
Polsko-włoski film „Trędowata” miał premierę 29 listopada 1976 roku.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Trędowata” jest Stanisław Loth. Jest on autorem zdjęć m.in. do seriali „Paragon gola”, „Do przerwy 0:1”, „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech” i „Noce i dnie”.

Czas trwania filmu:
Film „Trędowata” trwa 91 minut.

Nagrody i nominacje:
W 1977 roku podczas Lubuskiego Lata Filmowego film otrzymał Złote Grona w kategorii Najlepsza rola męska dla Leszka Teleszyńskiego i Najlepsza rola kobieca dla Elżbiety Starosteckiej. Również w 1977 roku Gabriela Kownacka została laureatką Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego za role w widowiskach telewizyjnych „Po upadku” i „Osaczony” oraz za rolę w filmie „Trędowata”. Film miał dwie nominacje: w 1977 roku do Złotych Lwów dla Jerzego Hoffmana, a w 2011 roku do Złotej Kaczki w kategorii Najlepszy film o miłości dla Leszka Teleszyńskiego i Elżbiety Starosteckiej.


Gdzie obejrzeć film „Trędowata”?
Cały film „Trędowata” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl

Wideo