Filmy dokumentalne/ludzie

„Tony Halik” (2020)

Prywatny pilot Evity Peron, dziennikarz NBC, laureat Pulitzera, mieszkaniec komunistycznej...

WIĘCEJ
„Tony Halik” (2020)

Prywatny pilot Evity Peron, dziennikarz NBC, laureat Pulitzera, mieszkaniec komunistycznej Polski, w której ludzie nie posiadali paszportów. „Tu byłem – Tony Halik” – każdy zna ten tekst, nawet jeśli nie pamięta jego programów w telewizji. Podróżnik, dziennikarz, filmowiec. Jego perypetie wydają się równie nieprawdopodobne, jak przygody Indiany Jonesa.

Opis filmu

W ostatniej dekadzie zimnej wojny jego niezwykle popularne programy telewizyjne były dla milionów Polaków przysłowiowym „jedynym oknem na świat”. Poza Polską praktycznie nieznany, od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych XX wieku w dziwny sposób pojawiał się wszędzie tam na świecie, gdzie działo się coś ważnego. Znał wszystkich, wszystkich filmował, wszyscy chcieli z nim rozmawiać: Fidel Castro, królowa Elżbieta, Evita Peron, Richard Nixon. „Tony Halik” to historia człowieka, który tak skutecznie stworzył własną legendę, że do dziś niezweryfikowana żyje ona w najbardziej wiarygodnych źródłach. Film został oparty na niepublikowanych wcześniej nagraniach z prywatnego archiwum Tonego Halika i Elżbiety Dzikowskiej oraz na wywiadzie-rzece z synem podróżnika. To opowieść o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach, jakie trzeba zapłacić, żeby mogły się ziścić. Płynna granica między prawdą a fałszem wpisana jest w niezwykłe losy człowieka, który z tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Tony Halik” jest Marcin Borchardt, reżyser, scenarzysta, filmoznawca, wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Gdańskiego, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Data premiery i kraj produkcji:
Światowa premiera filmu „Tony Halik” miała miejsce 6 września 2020 roku. Film wyprodukowano w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Tony Halik” trwa 90 minut.

Gdzie obejrzeć film „Tony Halik”?
Cały film „Tony Halik” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.

Wideo