serwisy tvp

programy/sport

Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Emocje sięgające zenitu, zaangażowanie godne największego podziwu i jeden,...

WIĘCEJ
Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Emocje sięgające zenitu, zaangażowanie godne największego podziwu i jeden, wspólny cel – medalowe podium.

Zapraszamy do oglądania transmisji, powtórek i relacji z Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.

Historia Igrzysk Olimpijskich:

Igrzyska Olimpijskie wywodzą się z Grecji, a dokładniej z Olimpii (stąd ich nazwa), gdzie pierwotnie się odbywały. Olimpiada była nie lada wydarzeniem, organizowana była bowiem dokładnie co 4 lata, trwała 5 dni, a na jej czas, w całym kraju ustawały wojny i konflikty – wydarzenie miało przypominać Grekom, że pomimo waśni, wciąż stanowią jeden spójny naród. Ówczesne zawody były dość mocno związane z kultem religijnym, towarzyszyły im bowiem obrządki ku czci starożytnego boga, Zeusa. Sport cechowały też twarde, nieubłagane zasady – zwycięzcy do końca swojego życia pławili się w chwale i bogactwie, podczas gdy przegrani powracali do rodzinnych stron okryci niesławą i atmosferą powszechnego zawodu.

Choć od tamtych czasów niemalże wszystko uległo zmianie, tradycja organizacji igrzysk przetrwała do dziś. Powstały w 1894 roku w Paryżu IOC, czyli Międzynarodowy Komitet Olimpijski, z pomocą krajowych komitetów, odpowiedzialny jest za cykliczną organizację wydarzenia. Aby dać możliwość rywalizacji jak najszerszemu spektrum sportowców, zawody zostały podzielone na edycje letnie oraz zimowe, odbywając się wahadłowo, co 4 lata każde. Zmieniła się także zasada dotycząca lokalizacji igrzysk. Obecnie nie posiadają one swojej „światowej stolicy”, a odbywają się w mieście, które odpowiednio wcześniej zgłosiło swoją kandydaturę do roli gospodarza, wykazało, że jest gotowe (organizacyjnie i finansowo) do przygotowania odpowiedniej infrastruktury sportowej i turystycznej, a następnie zostało wybrane przez ekspertów. Choć organizacja IO, to niemała inwestycja (szacuje się, że całościowy koszt organizacji letniej olimpiady w Tokio wyniósł ponad 15 mld dolarów), miasto – gospodarz na kilka tygodni staje się sportowym centrum świata, a wartość takiej „wizytówki” turystycznej, znacznie przekracza koszt wkładu.

Choć, zgodnie z oficjalnym tytułem, Letnie IO w Tokio powinny odbyć się w 2020 roku, ich organizacja została przełożona na rok 2021, z powodu ograniczeń i obostrzeń związanych z wybuchem światowej epidemii COVID–19.

Data ceremonii otwarcia i zamknięcia:

Ceremonia otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio odbyła się 23 lipca 2021 roku, a olimpiadę oficjalnie zamknięto 8 sierpnia 2021 roku. Transmisja obu wydarzeń odbyła się na antenie Telewizji Polskiej.

Polacy na Igrzyskach Olimpijskich:

Polscy sportowcy posiadają szeroką tradycję uczestnictwa w IO. Podczas olimpiady Tokio 2020, nasza narodowa reprezentacja liczyła 211 zawodników i ponad drugie tyle członków zespołów wsparcia logistycznego, trenerskiego i mentalnego.

Biało-czerwoni wzięli udział w 137 z 339 konkurencji w 28 dyscyplinach. Co ciekawe, kadra narodowa liczyła o 25 osób mniej, niż przed pięcioma laty w Rio de Janeiro.

Polacy wywalczyli łącznie 14 medali (4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych), co dało im 17. miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej.

Obiekty Olimpijskie:

Na oficjalnej liście obiektów, na których odbywały się Letnie IO w Tokio w 2020 roku, znalazły się: Stadion Olimpijski Orinpikku Sutajiamu, hala sportowa Tōkyō Taiiku-kan, Stadion Narodowy Yoyoki, Nippon Budōkan, tokijskie Ogrody Pałacu Cesarskiego, Tōkyō Kokusai Fōramu i Ryōgoku Kokugikan.

Komentatorzy:

Telewizja Polska, która transmitowała zmagania sportowe w stolicy Japonii, zaangażowała do współpracy najlepszych krajowych komentatorów sportowych. Na liście pojawiają się między innymi takie nazwiska, jak Piotr Sobczyński, Jarosław Idzi, Dariusz Szpakowski, Józef Dyda, Jarosław Marendziak, czy Marek Kolbowicz.

Nowe dyscypliny:

Świat sportu zmienia się w ostatnich latach szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego właśnie Międzynarodowy Komitet Olimpijski na bieżąco aktualizuje listę dyscyplin rozgrywanych podczas letnich i zimowych IO.

Podczas igrzysk w Tokio zadebiutowały takie dyscypliny, jak: karate, skateboarding, surfing oraz wspinaczka sportowa.

Baseball i softball, to zaś zawody, które powróciły do programu olimpijskiego, po ich ówczesnym usunięciu po igrzyskach w Pekinie w 2008 roku.

Gdzie obejrzeć relacje, transmisje i powtórki z olimpiady Tokio 2020?

Relacje, transmisje i powtórki z olimpiady Tokio 2020 online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy