Filmy dokumentalne/sztuka

„Tintoretto. Człowiek, który zabił malarstwo” (2019)

Film dokumentalny o włoskim malarzu Jacopo Robusti...

WIĘCEJ
„Tintoretto. Człowiek, który zabił malarstwo” (2019)

Film dokumentalny o włoskim malarzu Jacopo Robusti Tintoretto, który urodził się w Wenecji 500 lat temu i był jedną z największych gwiazd w czasach strachu, niepewności i reformacji. Jego najsłynniejsze dzieła tworzą strukturę filmu i są znaczącymi elementami w jego twórczości. Film opowiada historię jego życia na tle jego czasów.

Opis filmu:
XVI wiek był okresem rozkwitu Wenecji, jednego z najbogatszych miast handlowych Włoch i innowacyjnego centrum kulturalnego Europy. Połyskujące miasto poświęcone pięknu, z pałacami i kościołami pełnymi obrazów i fresków. To tło filmu. W tym mieście Tintoretto urodził się jako syn farbiarza. Ambitny artysta uczył się w pracowni Tycjana i szybko znalazł własny styl, co pomogło mu zyskać sławę za życia. Szybkie pociągnięcia pędzlem, przez co jest uważany za pierwszego malarza akcji w historii sztuki.

Tintoretto był katolikiem, ale sympatyzował z reformatorskimi pomysłami. Ten film chronologicznie opowiada historię jego życia, od ambitnego młodego artysty, który wynalazł swój własny i innowacyjny język wizualny w rywalizacji z Tycjanem, Rafaelem i Michałem Aniołem, mistrzami swoich czasów.

Ta biograficzna narracja przeplata się z historią Wenecji, republiki morskiej, która była bramą do Europy przez otwarte szlaki handlowe, a tym samym stała się odzwierciedleniem radykalnie zmieniającego się porządku światowego: kwestie religijne oczywiście zostały zakwestionowane, społeczne i polityczne pretensje upublicznione.

Reżyseria:
Autorem filmu „Tintoretto. Człowiek, który zabił malarstwo” jest Erminio Perocco, włoski reżyser i scenarzysta.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Tintoretto. Człowiek, który zabił malarstwo” wyprodukowano w 2019 roku, w Niemczech.

Czas trwania filmu:
Film „Tintoretto. Człowiek, który zabił malarstwo” trwa 52 minuty.

Tytuł oryginalny:
„Tintoretto. The Man who killed painting” / „Tintoretto und das neue Venedig”

Gdzie obejrzeć film „Tintoretto. Człowiek, który zabił malarstwo”?
Cały film „Tintoretto. Człowiek, który zabił malarstwo” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo