serwisy tvp

filmy fabularne/dramaty

Michael Gibson, pisarz, krytyk i historyk sztuki zafascynowany filmem „Angelus” zaproponował Lechowi Majewskiemu („Wojaczek”, „Angelus”,...

WIĘCEJ
Michael Gibson, pisarz, krytyk i historyk sztuki zafascynowany filmem „Angelus” zaproponował Lechowi Majewskiemu („Wojaczek”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich”) nakręcenie filmu dokumentalnego o „Drodze krzyżowej”, obrazie Pietera Bruegla ze zbiorów Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Podstawą miał być esej Gibsona, znawcy twórczości Bruegla, na temat obrazu. Majewski, z wykształcenia malarz, postanowił zmierzyć się z realizacją filmu, nie dokumentalnego jednak, lecz fabularnego. Produkcja filmu trwała trzy lata, z czego dwa lata zajęło komponowanie i montowanie kadrów. Obraz filmowy powstawał poprzez scalanie nagranych fragmentów za pomocą technik komputerowych. Czasem łączono obrazy rzeczywiste z malarskimi. Tak było np. z zachmurzonym niebem w tle, które składa się z obrazów nakręconych w Nowej Zelandii, Polsce i Czechach oraz z fragmentów „wyciętych” z dzieła Bruegla.

Film nakręcono w plenerach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (w tym samym miejscu Wojciech Jerzy Has kręcił w 1964 swój „Rękopis znaleziony w Saragossie”), a także w Katowicach (w hali Międzynarodowych Targów Katowickich), Tarnowie, Dębnie, w kopalni soli w Wieliczce oraz w Czechach i Austrii. W niektórych scenach wykorzystano również ujęcia nakręcone w Nowej Zelandii.
Do pracy nad filmem zaprosił Majewski plejadę światowych gwiazd, m.in. Rutgera Hauera, Michaela Yorka i Charlotte Rampling. Film został zgłoszony do Konkursu Głównego 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2011). Otrzymał Nagrodę Specjalną Jury, a także nagrody indywidualne: dla Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego za scenografię, dla Lecha Majewskiego i Zbigniewa Maleckiego za dźwięk oraz dla Doroty Roqueplo za kostiumy. Ponadto w 2011 film nagrodzono „Złotym Aniołem” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TofiFest w Toruniu przyznawanym najlepszemu filmowi polskiemu oraz Brązowym Gronem i Nagrodą Klubu Kultury Filmowej XL Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, Szwecja, 2011

Reżyseria: Lech Majewski

Czas trwania: 96 min.

Obsada:
Rutger Hauer – Peter Bruegel
Michael York – Nicolaes Jonghelinck
Charlotte Rampling – Maria
Joanna Litwin – Marijken, żona Bruegla
Marian Makula – młynarz

Tytuł oryginalny: Mill and the Cross

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy