serwisy tvp

Filmy dokumentalne/ludzie

”Tesla” (2016)

Film dokumentalny o jednym z najwybitniejszych wynalazców wszechczasów. Czy Nikola Tesla kontaktował...

WIĘCEJ
”Tesla” (2016)

Film dokumentalny o jednym z najwybitniejszych wynalazców wszechczasów. Czy Nikola Tesla kontaktował się z kosmitami? Skąd czerpał swoje pomysły? Dlaczego Edison przypisał sobie jego zasługi i ukradł patent na żarówkę? Film „Tesla” opowiada o życiu człowieka, którego pomysły zrewolucjonizowały zarówno jego czasy jak i teraźniejsze. Do dziś wielu naukowców uważa, że najważniejsze wynalazki Tesli utajniono – takie jak bezprzewodowy przesył energii elektrycznej, teleportację, sztuczną inteligencję i lasery wojskowe.

Opis filmu:

Publiczność licznie gromadziła się, żeby zobaczyć, jak prąd o napięciu tysięcy volt przepływa przez jego ciało, które pozornie stawało w płomieniach i oślepiało oszołomioną widownię. Tesla twierdził, że odbiera sygnały z kosmosu i planował wykorzystanie naturalnego ładunku Ziemi do wytwarzania darmowej elektryczności (wolnej energii). Dlatego obraz Tesli jako magika i szalonego naukowca przyćmił Teslę, genialnego inżyniera, wizjonera bezprzewodowego świata, w którym obecnie żyjemy. Choć błądził między spektakularnym sukcesem a porażką, był człowiekiem z krwi i kości, wspaniałym wynalazcą i oddanym swojej pracy inżynierem. Na jego upadek tylko częściowo miały wpływ pomysły, oddalające się od naukowych wynalazków ku wizjom przyszłości, mogącym w jego czasach przyprawiać o zawrót głowy. Jednak to jego technologia umożliwiła wejście w wiek elektryczności w XX. wieku, a jego wizje w bezprzewodowy świat XXI wieku.

Reżyseria:
Reżyserem filmu dokumntalnego „Tesla” jest pochodzcy ze Stanów Zjednoczonych David Grubin. Na swoim koncie ma cztery nagrody WGA (TV). Jest znany z takich produkcji jak: „Amerykańskie doświadczenia”, „Marie Antoinette” czy też „The Buddha”.

Data premiery i kraj produkcji:
Film dokumentalny „Tesla!” miał swoją światową premierę w 2016 roku.

Zdjęcia:
Nad zdjęciami do filmu „Tesla” pracował James Callanan, znany z takich produkcji jak: „Strych”, „Amerykańskie doświadczenia” czy też „The Buddha”.

Tytuł oryginalny:
„Tesla”

Czas trwania:
Film dokumentalny „Tesla” trwa 50 minut.

Gdzie obejrzeć film „Tesla”:
Cały film dostępny bezpłatnie online w vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy