Filmy dokumentalne/historia

„Taksówkarz – cichy bohater grudnia” (2021)

Leszek Gorgol, uczestnik strajków studenckich i działacz...

WIĘCEJ
„Taksówkarz – cichy bohater grudnia” (2021)

Leszek Gorgol, uczestnik strajków studenckich i działacz NZS, postanowił odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, jeździł żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami wobec ludzi Solidarności i opozycji.

Opis filmu:
Odnajdują się świadkowie napiętych godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego i odwiedzają najważniejsze miejsca wydarzeń z tamtej nocy: miejsce ataku ZOMO na Zarząd Regionu Solidarności, miasteczko akademickie, Dworzec PKP, okolice Komendy Milicji i Komitetu PZPR... Odżywają dramatyczne opowieści świadków aresztowań działaczy opozycji i Solidarności oraz ludzi, którzy w pamiętną noc próbowali ostrzegać innych i zapobiec represjom. Wracają emocje tamtej nocy: bez telefonów i informacji, nocy wyciągania ludzi z domów, niepokojących plotek o interwencji radzieckiej, zagrożenia i bezradność ludzi Solidarności oraz agresji, bezprawia i cynizmu służb milicyjnych i SB.

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Taksówkarz – cichy bohater grudnia” jest Grzegorz Linkowski, który na ma swoim koncie realizację takich filmów jak m.in.: „Lot do wolności”, „Hakerzy Solidarności” czy „Wybaczyć wszelkie zło”.

Data premiery i kraj produkcji:
Polski film dokumentalny „Taksówkarz – cichy bohater grudnia” miał premierę w 2021 roku.

Czas trwania filmu:
Film dokumentalny „Taksówkarz – cichy bohater grudnia” trwa 54 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Taksówkarz – cichy bohater grudnia”?
Cały film oglądaj online w vod.tvp.pl.

Wideo