Filmy dokumentalne/sztuka

„Tajemnica Lema” (2021)

Biograficzny film dokumentalny o wybitnym pisarzu science-fiction, Stanisławie Lemie, opowiedziany z perspektywy...

WIĘCEJ
„Tajemnica Lema” (2021)

Biograficzny film dokumentalny o wybitnym pisarzu science-fiction, Stanisławie Lemie, opowiedziany z perspektywy wojennych losów pisarza.

Opis filmu:
O koszmarze lat okupacyjnych Lwowa Stanisław Lem milczał, a przeżył wiele, kilkukrotnie ocierając się o śmierć. Wiele autobiograficznych wątków autor „Solarisa” nieświadomie przemycił w swoich książkach, a te stały się kanwą niniejszego filmu. W nim pisarze, krytycy, filmowcy i inni biegli w dziedzinie lemologii idą ich tropem, wysuwając hipotezę o traumie pisarza, która zaważyła na jego późniejszym życiorysie i ukształtowała jego światopogląd.

„Tajemnica Lema” to filmowe śledztwo utkane z rozmów ze znawcami zagadnień lemowskich, pełne archiwalnych wywiadów oraz fragmentów adaptacji filmowych dzieł Lema. Formę filmu podkreślają liczne zdjęcia, historyczne materiały filmowe oraz specjalnie stworzone animacje, które spinają opowieść w przejrzystą całość. Film stawia również pytanie o słuszność rozliczeń z własną przeszłością i o cenę, którą ponosi się za wolność.

Reżyseria:

Reżyserem filmu „Tajemnica Lema” jest Wojciech Kuś („Jutro ulepimy bałwana”, „Spowiedź emigranta”)

Data premiery i kraj produkcji:

„Tajemnica Lema” to polska koprodukcja, która miała premierę w 2021 roku.

Czas trwania:

Film „Tajemnica Lema” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Tajemnica Lema”?

Film dokumentalny „Tajemnica Lema” online oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo