serwisy tvp

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Próba zobrazowania wpływu jaki wywarło Powstanie Warszawskie na współczesnych młodych Warszawiaków, ale przede wszystkimi na...

WIĘCEJ
Próba zobrazowania wpływu jaki wywarło Powstanie Warszawskie na współczesnych młodych Warszawiaków, ale przede wszystkimi na popkulturowych artystów, którzy wykorzystują w swojej twórczości i codziennej pracy motywy z Powstania Warszawskiego.

W filmie zobaczymy popularnych muzyków ze sceny rockowej, reggae i hiphopowej m.in. takich jak Lao, Che, Darek Malejonek, Marika, czy zespół Hemp Gru. Materiały dodatkowo uzupełnia cześć archiwalna przedstawiająca autentyczne nagrania i fotografie z okresu Powstania Warszawskiego.

„Tacy jak My” opowiada o potrzebie kulturowej tożsamości, o tęsknocie za bezpowrotnie utraconą ciągłością kulturową i historyczną. Bez nadęcia i patosu przedstawia historię Powstańców z perspektywy młodych, kreatywnych ludzi, którzy nie są bierni wobec otaczającej ich rzeczywistości. Artyści żyjący w Warszawie czują potrzebę duchowego katharsis i rozliczenia się z historią warszawskich ulic i kamienic, o której codziennie przypominają im pomniki i tablice upamiętniające śmierć ćwierci miliona ofiar.

„Tacy jak My” to głos współczesnej Warszawy, która przez wojnę, długie lata komunizmu, oraz szybki skok w kapitalizm straciła wielopokoleniowe wzorce, ideały i przedwojenną kulturę.

Wideo