Oglądaj do 14.10.2022 r.

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

„Sztuka wyrobu mydła” (2020)

To opowieść o przemianie niedostępnego produktu luksusowego w przemysłowy produkt masowy, a...

WIĘCEJ
„Sztuka wyrobu mydła” (2020)

To opowieść o przemianie niedostępnego produktu luksusowego w przemysłowy produkt masowy, a potem w wysokiej jakości produkt rzemieślniczy.

Opis filmu:

Pierwsze przepisy na mydło zostały nam przekazane przez Sumerów na glinianych tabliczkach sprzed czterech i pół tysiąca lat - była to pasta przypominająca mydło. Uważa się, że pierwsze mydła powstały przypadkowo, gdy łój lub tłuszcz ściekał z pieców kuchennych do popiołu. Cywilizacje śródziemnomorskie Egipcjan, Greków, a później Rzymian, zaadoptowały ten proces, stosując mydło jako środek leczniczy. W VII wieku rzemieślnicy arabscy gotowali oliwę z oliwek i ług z palonym wapnem. Uważa się, że właśnie wtedy powstało mydło w postaci stałej: pierwszy produkt chemiczny w historii ludzkości.

Mydło stało się tak naturalne, że nie zastanawiamy się nad tym, skąd pochodzi, kto je wymyślił i jak jest wykonane. Tym bardziej w czasach globalnego kryzysu związanego z koronawirusem stało się nieodzowne. Było przedmiotem luksusowym przez tysiące lat, ale postęp techniczny sprawił, że stało się powszechnie dostępne dla obywateli pod koniec XIX wieku. Był to również początek masowej produkcji. Obecnie konsumenci dokładnie zastanawiają się przed zakupem i zbierają informacje o produktach, ich jakości, składzie, pochodzeniu i działaniu oraz sposobie ich wykonania.

Reżyseria:
Reżyserem filmu jest Nadeschda Schukoff.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Sztuka wyrobu mydła” miał swoją premierę w 2020 roku w Austrii.

Tytuł oryginalny:
„Die Kunst des Seifensiedens”

Czas trwania filmu:
Film „Sztuka wyrobu mydła” trwa 44 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Sztuka wyrobu mydła”?
Cały film online „Sztuka wyrobu mydła” oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo