serwisy tvp

programy/teatr telewizji

„Szczęście Frania” to lekka komedia miłosna, w której pobrzmiewają także tony serio. Tradycyjnie zainscenizowany i...

WIĘCEJ
„Szczęście Frania” to lekka komedia miłosna, w której pobrzmiewają także tony serio. Tradycyjnie zainscenizowany i dobrze zagrany spektakl Agnieszki Glińskiej umiejętnie je wydobywa.
Zza fasady komizmu wyłania się mały, lecz autentyczny dramat szlachetnego człowieka, któremu niskie urodzenie staje na drodze do tytułowego szczęścia. Ironia losu jest tu podwójna. Nie dość, że pogardzany Franio (Maciej Stuhr) przewyższa moralnie całe swoje otoczenie (może poza służącą Mroczyńską), to jeszcze realizacja marzenia jego życia przynosi mu nie tyle radość, ile dotkliwe upokorzenie.
Rozpieszczona i zepsuta Hela, córka państwa Lipowskich, pobiera lekcje malarstwa u zblazowanego artysty Otockiego, z którym potajemnie romansuje. Tymczasem w pannie Lipowskiej kocha się szaleńczo Franio, prostolinijny chłopak z nizin społecznych, od lat służący u jej rodziców. Uczciwy i niegłupi cieszy się w domu swych chlebodawców statusem niemal krewnego. Cóż z tego, skoro „państwo” w głębi ducha wciąż uważają go za gorszą odmianę człowieka? Franio przekonuje się o tym boleśnie, gdy postanawia prosić o rękę Heli. Lipowski traktuje chłopaka z pełnym niedowierzania rozbawieniem, zaś ukochana... lepiej nie mówić. Urażony do żywego młodzian wypowiada posadę.
Wkrótce jednak bieda daje mu się boleśnie we znaki, zaś w rodzinie Lipowskich dochodzi do prawdziwego „trzęsienia ziemi”.

Autor: Włodzimierz Perzyński

Reżyseria: Agnieszka Glińska

Scenografia: Agnieszka Zawadowska, Krzysztof Benedek

Kostiumy: Magda Maciejewska

Zdjęcia: Krzysztof Pakulski

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy