filmy fabularne/klasyka

„Szarada” (1963)

Komedia romantyczna w reżyserii Stanley’a Donena („Deszczowa piosenka”, „Dwoje na drodze”). Regina...

WIĘCEJ
„Szarada” (1963)

Komedia romantyczna w reżyserii Stanley’a Donena („Deszczowa piosenka”, „Dwoje na drodze”). Regina Lampert zamierza rozwieść się, jednak zanim podejmuje kroki w tym kierunku, okazuje się, że jej mąż nie żyje.

Opis filmu:
Regina Lambert (Audrey Hepburn) spędza czas w górach z przyjaciółką, której zdradza w sekrecie, że zamierza rozwieść się z mężem. Po powrocie do Paryża zastaje mieszkanie kompletnie opustoszałe oraz wiadomość, że jej małżonek został zamordowany. Regina dowiaduje się również, że mężczyzna był zamieszany w kradzież 250 tysięcy dolarów, których poszukują teraz jego dawni wspólnicy oraz organy ścigania. Kobieta poznaje pracowników CIA i Petera Joshua (Cary Grant), który też jest zamieszany w tę sprawę…

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Cary Grant („Niedyskrecja”, „Powiew luksusu”, „Filadelfijska opowieść”) jako Brian Cruikshank (Peter Joshua, Alexander Dyle, Adam Canfield)
Audrey Hepburn („Śniadanie u Tiffany’ego”, „Rzymskie wakacje”, „Jak ukraść milion dolarów”) jako Regina "Reggie" Lampert
Walter Matthau („Strona tytułowa”, „Promienni chłopcy”, „Kotch”) jako Carson Dyle

Kto jeszcze zagrał w filmie „Szarada”?
James Coburn – Tex Panthollow
George Kennedy – Herman Scobie
Dominique Minot – Sylvie Gaudel
Ned Glass – Leopold W. Gideon
Jacques Marin – Inspektor Edouard Grandpierre
Paul Bonifas – Mr. Felix
Thomas Chelimsky – Jean-Louis Gaudel

Reżyseria
Reżyserem filmu „Szarada” jest Stanley Donen, który na swoim koncie ma takie produkcje jak „Dwoje na drodze”, „Deszczowa piosenka” i „Zabawna buzia”. Donen jest zdobywcą Oscara i Złotego Globu za całokształt osiągnięć.

Scenariusz
Autorem scenariusza filmu „Szarada” jest Peter Stone, który w 1965 roku otrzymał Oscara za scenariusz do komedii Ojciec Wirgiliusz.

Data premiery, kraj produkcji
Amerykański film „Szarada” miał swoją premierę 5 grudnia 1963 roku w USA.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu „Szarada” jest Charles Lang, znany z takich produkcji jak Charles Lang „Pół żartem, pół serio”, „Motyle są wolne” czy „Sabrina”. Lang jest laureatem nagrody Oscar za zdjęcia do filmu „Pożegnanie z bronią”.

Tytuł oryginalny
„Charade”

Adaptacje
Scenariusz do filmu „Szarada” powstał w oparciu o opowiadanie „The Unsuspecting Wife” Petera Stone’a i Marca Behma.

Czas trwania filmu
Film „Szarada” trwa 110 minut.

Nagrody i nominacje
W 1965 roku za film „Szarada” Audrey Hepburn otrzymała nagrodę BAFTA dla najlepszej aktorki brytyjskiej. Piosenka „Charade” skomponowana do komedii przez Henry’ego Manciniego była natomiast nominowana do Oscarów.

Gdzie obejrzeć film „Szarada”?
Cały film „Szarada” online oglądaj na vod.tvp.pl

Wideo