serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

Film jest debiutem fabularnym Leonarda Buczkowskiego, który wyreżyserował dwa pierwsze powojenne polskie przeboje filmowe, czyli...

WIĘCEJ
Film jest debiutem fabularnym Leonarda Buczkowskiego, który wyreżyserował dwa pierwsze powojenne polskie przeboje filmowe, czyli „Zakazane piosenki” i „Skarb”. Reżyser miał także na swoim koncie m.in. „Przygodę na Mariensztacie” i „Marysię i Napoleona”.
Akcja rozgrywa się na początku I wojny światowej. Główny bohater, Filipek, pracownik krakowskiej winiarni, poznaje w legionowym biurze werbunkowym studenta z Zurychu, Reckiego, który porzucił naukę i zgłosił się na ochotnika do walki przeciwko zaborcom. Filipek również zaciąga się na wojnę. Podczas walk ratuje życie studenta, znajdują schronienie w pobliskim dworze, gdzie córka dziedzica po kryjomu opiekuje się rannym żołnierzem. Gdy dwór zajmują Rosjanie, z kolei syn dziedzica ratuje rannego. Odtąd walczą wszyscy trzej razem, a Zofia, dziedzicówna, pracuje w szpitalu. Najmłodszy z trójki, Kazik, ginie. Koledzy żołnierską piosenką nad grobem żegnają poległego.
To pierwsza filmowa superprodukcja – zrealizowana przy udziale wielu formacji wojskowych, z nowatorskimi scenami bitew, bronią z epoki i najnowszymi zdobyczami techniki.
Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę film poddano digitalizacji i rekonstrukcji z zachowanych taśm łatwopalnych w jakości filmowej 4K.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 1928

Reżyseria: Leonard Buczkowski

Czas trwania: 135 min.

Obsada:
Marek Ożóg – oficer rosyjski
Jerzy Kobusz – Filipek
Marian Czauski – student Jerzy Recki
Bolesław Szczurkiewicz – ojciec Zofii i Kazika, obywatel ziemski
Aleksander Starża – Kazik, brat Zofii
Irena Gawęcka – Zofia

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy