filmy fabularne/klasyka

„Szaleńcy” (1928)
Film jest debiutem fabularnym Leonarda Buczkowskiego, który wyreżyserował dwa pierwsze powojenne...

WIĘCEJ
„Szaleńcy” (1928)
Film jest debiutem fabularnym Leonarda Buczkowskiego, który wyreżyserował dwa pierwsze powojenne polskie przeboje filmowe, czyli „Zakazane piosenki” i „Skarb”.

Opis filmu
Akcja rozgrywa się na początku I wojny światowej. Główny bohater, Filipek, pracownik krakowskiej winiarni, poznaje w legionowym biurze werbunkowym studenta z Zurychu, Reckiego, który porzucił naukę i zgłosił się na ochotnika do walki przeciwko zaborcom. Filipek również zaciąga się na wojnę. Podczas walk ratuje życie studenta, znajdują schronienie w pobliskim dworze, gdzie córka dziedzica po kryjomu opiekuje się rannym żołnierzem. Gdy dwór zajmują Rosjanie, z kolei syn dziedzica ratuje rannego. Odtąd walczą wszyscy trzej razem, a Zofia, dziedzicówna, pracuje w szpitalu. Najmłodszy z trójki, Kazik, ginie. Koledzy żołnierską piosenką nad grobem żegnają poległego.
To pierwsza filmowa superprodukcja – zrealizowana przy udziale wielu formacji wojskowych, z nowatorskimi scenami bitew, bronią z epoki i najnowszymi zdobyczami techniki.
Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę film poddano digitalizacji i rekonstrukcji z zachowanych taśm łatwopalnych w jakości filmowej 4K.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Irena Gawęcka jako Zofia Łoniewska
Marian Czauski jako Jerzy Recki
Jerzy Kobusz jako Filipek

Kto jeszcze zagrał w filmie „Szaleńcy”?
Aleksander Starża – Kazik Łoniewski
Bolesław Szczurkiewicz – Jan Łoniewski, ojciec Zofii i Kazika
Marek Ożóg – oficer rosyjski

Reżyseria
Reżyserem filmu „Szaleńcy” jest Leonard Buczkowski, znany z filmów „Zakazane piosenki”, „Skarb”, „Przygoda na Mariensztacie”, „Orzeł”, „Marysia i Napoleon”.

Scenariusz
Scenariusz do filmu napisał Kazimierz Andrzej Czyżowski.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film „Szaleńcy” miał premierę w 1928 roku.

Zdjęcia
Zdjęcia do filmu „Szaleńcy” zrobił Albert Wywerka.

Czas trwania filmu
Film „Szaleńcy” trwa 135 minut.

Gdzie obejrzeć film „Szaleńcy”?
Cały film „Szaleńcy” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

Wideo