filmy fabularne/krótkometrażowe

„Świtezianka” (2018)

Krótkometrażowy film, będący adaptacją dzieła Adama Mickiewicza o tym samym tytule. Obraz utrzymuje...

WIĘCEJ
„Świtezianka” (2018)

Krótkometrażowy film, będący adaptacją dzieła Adama Mickiewicza o tym samym tytule. Obraz utrzymuje się w konwencji istnego thrillera romantycznego, w którym świat współczesny przeplata się z rzeczywistością XIX-wiecznych pieśni ludowych.

Opis filmu

Michał, 16-letni pasjonat fotografii, wybiera się wraz z rodziną na wakacyjny wypoczynek. Kiedy dojeżdżają do domu letniskowego, chłopak wybiera się do lasu, gdzie z zainteresowaniem obserwuje otaczającą go przyrodę. Szczególną uwagę Michała zwraca sarna, która początkowo zdaje się nieskrępowana bliską obecnością człowieka. Kiedy chłopak zaczyna coraz śmielej za nią podążać, zwierzę ucieka w gęstwiny. To wydarzenie jeszcze bardziej intryguje Michała. Młody fotograf wchodzi w gęste pnącza i rozchylając kolejne gałęzie, kontynuuje poszukiwania sarny. Zajęty założonym celem, nie zauważa, że znajduje się w mrocznym tunelu, który prowadzi go do tajemniczej, znacznie gęstszej i wyższej części lasu. Po chwili Michał znajdzie się w ciemnym, wilgotnym i starym borze, okalającym urokliwe jezioro.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Nikodem Rozbicki („Bejbi blues”, „Listy do M. 2”, „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”) jako Michał,
Patrycja Gacka jako Świtezianka

Kto jeszcze zagrał w filmie „Świtezianka”?

Marek Pędowski jako Tata Michała,
Bożena Pędowska jako Mama Michała,
Paula Szpakowska,
Sandra Kościelniak,
Anna Ołdak,
Dominika Pasternak,
Justyna Święs

Reżyseria

Reżyserią filmu krótkometrażowego „Świtezianka” wspólnie zajmowały się Julia Bui Ngoc – rzeźbiarka, aktorka, reżyserka, tancerka i choreografka oraz Mai Bui Ngoc – producentka i operatorka filmowa. Siostry, córki Polki i Wietnamczyka, często współpracują w ramach prowadzonych przez siebie projektów artystycznych; prowadzą kolektyw Bui Film specjalizujący się w sztuce wideo art.

Scenariusz

Autorką skryptu do thrillera „Świtezianka” jest Julia Bui Ngoc. Jako scenarzystka pracowała nad takimi filmami jak „Kriss de Valnor”, „Agnozja”, czy „Lucid Dreams”. Bui Ngoc występuje również jako aktorka. Na ekranie można oglądać ją w produkcjach „Ciacho”, „Lucid Dreams” i „Kriss de Valnor”.

Kraj produkcji

Polski thriller „Świtezianka” został nagrany i wyprodukowany w Polsce.

Zdjęcia

Za zdjęcia do krótkometrażowej „Świtezianki” odpowiada Mai Bui Ngoc.

Tytuł angielski

„The Nixie”

Adaptacje

„Świtezianka”, to film inspirowany utworem Adama Mickiewicza o tym samym tytule, ujętym w zbiorze „Ballady i romanse” z 1822 roku.

Czas trwania filmu

Polski film krótkometrażowy „Świtezianka” z 2018 roku trwa 16 minut.

Nagrody i nominacje

Film „Świtezianka” był nominowany do OFFskara w kategorii Najlepszy montaż, nagrody First Shot festiwalu Kołobrzeg Suspense, do Nagrody Publiczności przeglądu SplatFilmFest i statuetki konkursowej festiwalu Dwa Brzegi.

Gdzie obejrzeć film „„Świtezianka””?

Cały film „Świtezianka” online oglądaj w tvp.vod.pl.

Wideo