serwisy tvp

filmy fabularne/biograficzne

Luźno zainspirowana Dziejami Apostolskimi opowieść o Świętej Rodzinie: Marii, Józefie i Jezusie. Twórcy filmu potraktowali...

WIĘCEJ
Luźno zainspirowana Dziejami Apostolskimi opowieść o Świętej Rodzinie: Marii, Józefie i Jezusie. Twórcy filmu potraktowali temat dosyć nowatorsko, chociaż akcja rozgrywa się dwa tysiące lat temu, aktorzy noszą stroje z epoki, a zdjęcia kręcono w Jordanii, której malownicze pejzaże znakomicie udają Ziemię Świętą. O staranności, z jaką odtwarzano realia tamtych czasów, świadczy zresztą fakt, że głównym konsultantem tej dwuczęściowej opowieści był słynny archeolog, znawca Ziemi Świętej, ojciec Michele Piccirillo. Nowatorski charakter filmu zasadza się w tym przypadku na potraktowaniu postaci bohaterów nie jak monumentalnych postaci biblijnych, lecz jak zwykłych ludzi, którzy mieli swoje słabości i wady, przeżywali chwile zwątpienia i gniewu, którzy niekiedy buntowali się przeciwko boskim wyrokom, by jednak w końcu przyjąć je z pokorą.
Akcja filmu obejmuje okres od chwili spotkania Marii i Józefa do czasu śmierci tego ostatniego, który wedle zapisów w Piśmie Świętym zmarł, gdy Jezus miał 12 lat. Zazwyczaj odsuwany na drugi plan opiekun Marii i Jezusa tutaj jest równoprawnym, a często wręcz pierwszoplanowym bohaterem.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Włochy

Czas trwania: 106 min.

Reżyseria: Raffaele Mertes

Obsada:
Alessandro Gassman – Józef
Ana Caterina Morariu – Maria
Brando Pacitto – Jezus
Massimiliano Varrese – Jakub
Ángela Molina – Elżbieta
Franco Nero – Zachariasz

Tytuł oryginalny: La sacra famiglia

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy