teatr telewizji/teatr dla dzieci i młodzieży

„Opowieść wigilijna” i „Świerszcz za kominem” to najbardziej znane utwory z cyklu tzw. opowieści gwiazdkowych...

WIĘCEJ
„Opowieść wigilijna” i „Świerszcz za kominem” to najbardziej znane utwory z cyklu tzw. opowieści gwiazdkowych Karola Dickensa (1812-70). Obie powstały podczas podróży powieściopisarza po kontynencie, ale są ogromnie „angielskie” w klimacie, przesycone dickensowskim optymizmem, serdecznością, radością dzielenia się z innymi swoją dolą i niedolą.
Szczęśliwe dni w domu państwa Peerybingle odmierza stary zegar, imbryk mruczący na kuchni i świerszcz za kominem. Jego ćwierkanie towarzyszyło Mary od pierwszego wieczoru, gdy John przywiózł ją do nowego domu, blisko rok temu. Rozweselało i dodawało otuchy, że dużo starszy mąż pokocha ją tak, jak tego pragnęła młoda, naiwna dziewczyna. Oboje żywią serdeczną przyjaźń dla biednego Kaleba i jego niewidomej córki Berty. Życzliwie traktują nawet niesympatycznego pana Tackletona, handlarza zabawek. Mary jest trochę zasmucona wiadomością, że zgryźliwy staruch ma poślubić jej przyjaciółkę z panieńskich lat, młodziutką May Fielding. Dziewczyna zdecydowała się jednak na ten krok, bo straciła już nadzieję, że kiedyś powróci jej ukochany Edward, syn starego Kaleba, zaginiony bez wieści w Ameryce Południowej. Nieoczekiwanie w domu Peerybingle'ów pojawia się tajemniczy Nieznajomy. Wkrótce John dowiaduje się, że pod postacią starca ukrywa się piękny młodzieniec. Zrozpaczony mąż postanawia dać żonie największy dowód swojej miłości – uwolnić ją od męki niedobranego małżeństwa. Ale przecież świerszcz za kominem czuwa i nie dopuści, by ktokolwiek z tych ludzi prostych i serdecznych pozostał nieszczęśliwy.

Autor: Karol Dickens
Tłumaczenie: Krystyna Tarnowska
Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Scenografia: Ewa Przybył, Andrzej Przybył
Zdjęcia: Bogdan Stachurski
Kostiumy: Ewa Krauze
Muzyka: Tadeusz Woźniak
Obsada: Piotr Fronczewski (John Peerybingle), Magdalena Wójcik (Mary Peerybingle), Henryk Bista (Kaleb Plummer), Edyta Olszówka (Berta Plummer), Janusz Michałowski (Tackleton), Antonina Girycz (pani Fielding), Małgorzata Sadowska (May Fielding), Grzegorz Damięcki (Nieznajomy)
Czas trwania: 60 min.
Premiera: 1995.12.23

Wideo