serwisy tvp

seriale/archiwalne

Jeden z najlepszych polskich seriali sensacyjnych. Akcja rozgrywa się w scenerii II wojny światowej. Głównym...

WIĘCEJ
Jeden z najlepszych polskich seriali sensacyjnych. Akcja rozgrywa się w scenerii II wojny światowej. Głównym bohaterem jest działający na zlecenie sowieckiego wywiadu i ubrany w niemiecki mundur Polak Stanisław Kolicki, znany lepiej jako Hans Kloss.

Jest 1941 rok, gdy młody Staszek ucieka z niemieckiej niewoli i przedostaje się na radziecką stronę frontu. Okazuje się, że jest niezwykle podobny do schwytanego przez Rosjan porucznika Abwehry Hansa Klossa.



Sowiecki wywiad powierza Polakowi niebezpieczną misję. Kolicki przejmuje tożsamość swojego sobowtóra i wnika do sztabu jednej z niemieckich dywizji. Zostaje superagentem. Do końca wojny, za pośrednictwem stworzonej dla niego siatki wywiadowczej, przekazuje bezcenne informacje o wojskowych planach III Rzeszy.





Po raz pierwszy polscy widzowie zobaczyli Hansa Klossa w Teatrze Telewizji. Od 1965 do 1967 roku zostało wyemitowanych 14 spektakli o agencie J-23. Spodobały się tak bardzo, że natychmiast zapadła decyzja o produkcji serialu telewizyjnego „Stawka większa niż życie”.



Powstało 18 odcinków przygód Klossa. Po dziewięć wyreżyserowali Janusz Morgenstern i Andrzej Konic. Autorami scenariuszy byli Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan, którzy ukryli się pod wspólnym pseudonimem Andrzej Zbych. Niezapomnianą muzykę do serialu napisał jazzman Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.